Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Miket emelnétek ki Julius...

Miket emelnétek ki Julius Caesar politikai pályafutásából?

Figyelt kérdés
Tudom,hogy van Google meg wikipédia,de még nem jutottunk el Rómáig,és nem tudom,hogy mit lenne érdemes kiemelnem az életéből,hiszen annyi mindent csinált.
2011. dec. 10. 19:38
 1/4 anonim ***** válasza:
Például azt, hogy ő volt a Római Birodalom első császára.
2011. dec. 10. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Jó,ezt tudom,ez azért alap.
2011. dec. 10. 20:07
 3/4 anonim ***** válasza:
62%

Azt mondta: "a kocka el van vetve"; majd később "Te is fiam, Brutus".

A két mondása között azonban több év telt el. Ezért valószínűleg nem úgy értette, hogy Brutus is el lenne vetve.

2011. dec. 11. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Az előttem felszólalokkal ellentétben kihangsúlyozom, nem Julius Caesar volt az első császár, hanem fogadott fia, Octavianus, azaz Augustus. Julius Caesar tette le a császárság alapjait.


Julius Caesar (Kr.e. 100-44)

Róma vezetése volt az álma, annak ellenére, hogy nem a leggazdagabb arisztokraták közé tartozott.


Julius eleinte szó szoros értelmében szétosztogatta vagyonát a plebsnek. Cirkuszt rendez, igyekezett pozitív képet alkotni magáról. Mivel csődbe ment, helytartóságot vállal Hispániában. Persze nem volt lehetősége vagyonra szert tenni, csak ha lelki ismeret nélkül szedi az adókat. Fontos megjegyeznem, hogy ezekkel az adóemelésekkel gazdagabbá válik, mint valaha volt.

Pomeius oldotta meg a birodalom K-i részében jelen lévő problémákat, pl a kalózkodással leszámolt. Ő néppárti volt, míg Crassus az optimatákhoz(sanatus-i párt) tartozott. Erre persze Crassus féltékeny volt. Ők amúgy 1-1 évre megválasztott consulok voltak. Okos húzás volt tőle: Crassust és Pompeiust kibékítette!

Hárman alkották ezt követően az első triumvirátust, amit Kr.e. 61-ben hoztak létre. Ez eredetileg egy titkos szövetség volt, lényege, hogy elkerüljék a polgárháborúkat, a senatus erejét háttérbe szorítsák, egymás politikai törekvéseit támogassák.

Kr.e. 59-ben Caesar consul lesz.

Veteránjainak földeket ad!

Kiad egy politikai napilapot 1 év elteltével.

A triumvirátus törekvései teljesülnek. Helytartókká válnak.

Pomeius -> Hispánia

Crassus -> Szíria

Julius -> Gallia

A Kelta és Gall hábórú(k)ban Julius a jól összeszokott 11 légiós hadseregével természetesen fölényeskedik. Ő az első aki áttér Britanniába, 2 alkalommal. Persze majd később lesz a birodalom része. Ezután magasabb adókat vezetett be Galliában, amit a kelta törzsi előkelők joga volt beszedni.

Crassus a Pártus Birodalom ellen indít támadást, ez a carrhaei csata Kr.e. 53-ban. Crassus elesik. A triumvirátus feloszlik.

Pomeius átpártol az Optimatákhoz, hiszen Caesar ereje, már igencsak meggyarapodott.

Kr.e. 49-ben megerősödve a Rubicon folyót átlépve megtámadja Rómát. Itt mondta állítólag, "Alea iacta est", azaz a "A kocka el van vetve". (Ez azért lényeges, mert az Itáliai-félszigeten nem állomásozhattak légiók, a politikai okokból fakadó ellentétek miatt.)

Persze Pomeius megfutamodott. Caesar Parsalus-nál éri utól, ahol megütköznek. A vereséget követően Pomeius Egyiptomba menekül, ahol XIII. Ptolemaiosz parancsára meggyilkolták, lefejezték. Persze hitegették, hogy biztonságban van. Mire Caesar odaér meglepődve tapasztalta a történteket, de végülis hálás volt. Azonban Ő nem akarta mindenáron megölni Pomeiust. Itt ismerte meg Kleopátrát, aki az előbb említett egyiptomi uralkodó leánya volt. Gyermekük születik, Caesarion.

Rómába keletről egy üzenetet küld: "Veni, vidi, vici.", "Jöttem, láttam, győztem.". Gyakorlatilag ezzel azt mondta, hogy ti következtek.

Visszatértekor örökös uralkodónak kiáltja ki magát. Rómát és gazdaságát rendbe teszi. Kötelezővé teszi a haszon egy részének visszafektetését a gazdaságba. Értékálló aranypénzt veret. Ez volt az első pénz rómában, amin élő ember képe szerepelt.

Sok provincia megkapja tőle a régen áhított polgárjogot. A veteránjait letelepíti, földekkel jutalmazza szolgálatuk.

Naptár reformot hajtott végre Sosigenes, alexandriai görög tudós segítségével. Ugyanis eltolódott a naptár az évszakokhoz viszonyítva. Szökőévet hoz létre, ideiglenesen +2 hónapot vezet be. Legközelepp XIII. Gergely pápa nyúl hozzá. És legközelebb kb. 20.000 év múlva kell.

Egy hatalmas hibát követett el politikájában. A "Celementia" elvet követte. Ez a megbocsátás. (pl. ezért nem akarta megölni Pomeiust) Ebből következik, mivel nem ölte meg ellenségeit, azok tudtak szervezkedni ellene. A megkegyelmezettek, ellenfelei 23 szúrással megölték Kr.e. 44. március 15.-én (március idusán). Ekkor hangzott el a kérdés: "Et tu mi fili, Brute?" = "Te is fiam, Brutus?".

Fogadott fia Octavianus örökölte az uralkodás jogát.


Remélem tudod haszonítani. Amúgy is ki kellett dolgoznom.

2011. dec. 15. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!