Hogy lehet megoldani? HELP pls


Sziasztok! A nevezetes azonosságokat, törtegyszerűsítéseket és efféléket vettünk matekból, viszont van pár kételyem. Ugye csak szorzótényezőt lehet csak egyszerűsíteni a törtben. Ennek hogy lenne a megoldása?

3x^2-12/x^2-2x=?

az x^2 lehúzható? 3*x^2 az szorzótényező? a megoldás 3-12/-2x ? vagy mi ennek a megoldása? Légyszi segítsetek, fontos!


2011. dec. 14. 17:33
 1/3 anonim ***** válasza:

3x^2=3*x*x

x^2-2x=x*(x-2)

x-szel tudsz egyszerűsíteni, mert azzal a számláló és a nevező is meg van szorozva (persze x nem lehet 0 vagy 2, mert akkor a nevező 0 lenne, azzal meg nem oszthatunk)

2011. dec. 14. 18:01
 2/3 anonim ***** válasza:

Bocsi, elnéztem, a számlálóban nem 12x van. A számlálót azonban így is szorzattá lehet alakítani:

3x^2-12=3(x^2-4)=3(x+2)(x-2)

Így (x-2)-vel lehet egyszerűsíteni.

2011. dec. 14. 18:19
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi :))
2011. dec. 14. 20:28