Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Végülis melyik állítás az...

Végülis melyik állítás az igaz a banderiális hadseregre?

Figyelt kérdés

Ezt a wikipedia írja:

"A banderiális hadsereg (olasz: banderia „zászló” szóból) a XIV. században Magyarországon Károly Róbert által kialakított hadseregszervezési forma. Szent István királytól 1848-ig a nemesek hadseregében az egy zászló alatt harcra kelő vitézek képeztek egy bandériumot."


Azt nem értem, hogyha Károly Róbert alakította ki, akkor miért Szent István királytól kezdve van?


2011. dec. 16. 03:34
 1/10 anonim ***** válasza:
Látod, itt a példa arra, hogy a wikin vannak hibák, mert minden hülye szerkesztheti. Szent István korától van, de valóban 1848-ig volt alkalmatos.
2011. dec. 16. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
De hála neked megtudtam, melyik az igaz! :) Köszi.
2011. dec. 16. 08:11
 3/10 BKRS ***** válasza:

Banderium mint katonai egyseg megnevezes Istvantol kezdve van.

Banderialis sereg szervezes meg Karoly Roberttol kezdve.

2011. dec. 16. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Igaz volt, pl ez is wikizett:D
2011. dec. 16. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

BKRS, köszönöm a választ neked is!

Sajnos nem értem, mi a különbség. :( Mit szervezett másként? A könyvben nincs benne sajnos, és a neten se találtam olyan írást, amiből kiderülne.

2011. dec. 17. 17:28
 6/10 anonim ***** válasza:
azért jóember mert már akkor is volt , de Károly Róbert rendszeresítette ha érdekel Istvánnak német lovagtisztekkel varég katonákból való elit hadserege volt magánbandériuma , és voltak olyan előkelő urak akik régebbről voltak olyan gazdagok hogy magánhadseregük legyen és kezdetleges EUs heraldikai szempontok alapján alakított kopjára kitűzött zászlókkal nyomultak
2011. dec. 19. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

bandérium=katonai egység

banderiális hadsereg=olyan seregszervezési forma, amelynek a bandérium, mint katonai egység az alapja


A bandérium a birtokosok (később bárók) magánhadserege, testőrsége volt, amely mint katonai egység, Szent István király idején jött létre. Később I. Károly már az ország hadseregének részeként alkalmazta, mint annak gerince, alapja. Innen az elnevezés: BANDERIÁLIS hadsereg.

2011. dec. 23. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Az utolsó válaszból végre felfogtam, hogy mi a különbség. Legalábbis ezt értettem belőle:

Szent István korában már voltak ezek a magánhadseregek, azok kizárólag az adott urak területeit védték, míg Károly Róbert idején ezek a bandériumok akár az ország más területeinek megvédésére is odahívhatók voltak, ahol éppen ellenség volt.

Jól értelmezem?

(Azért szeretném tudni ennyire, mert nagyon tudnom kéne, mivel benne van egy érettségi témakörben, és ez a tanár nagyon szigorúan pontozza még az érettségit is - ezt úgy értem, hogy ami határeset, azt sosem fogadja el, míg a suli másik tanárai igen.)

2012. jan. 4. 19:12
 9/10 anonim ***** válasza:
Jól írtad! A banderiális hadsereg az országot védte és az királyi zászló alatt harcoltak, azelőtt minden bandérium más más zászlóval(a nemes zászlajával) vonult ki a harcmezőre.
2012. jan. 7. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
De jó! :) Köszi! :)
2012. jan. 9. 20:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!