Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Segítség, jól tudom e? Javítsa...

Segítség, jól tudom e? Javítsatok ki (fizika, mozgásenergia)

Figyelt kérdés

Két azonos irányban haladó vasúti kocsi összeütközik, összekapcsolódik, s együtt mozog tovább. Mit mondhatunk a két összekapcsolódott kocsi együttes mozgási energiájáról?


Most erre a válaszra csak úgy tudom látni a lehetőségét;

ha azt feltételezem hogy azonos sebességel haladtak, és azonos tömegüek. Akkor; az összeütközés elötti együttes mozgásenergia (0,5mv^2)+(0,5mv^2)=mv^2

Ès az összeütközés után, mivel a tömeg most 2m, a sebesség, (mivel ha jól értem csak 2 kocsi, nincs mozdony, más szóval csak gurúlnak?)szóval, mivel a tömeg 2m, a sebesség csökken, hiszen a tehetetlensége nött, vagyis egyértelmüen mivel a tömeg nő, több erő kéne ahoz hogy a sebesség ne változzon..

Ezért csökken a mozgásenergia!?


Extra kérdés, ha két mozdony lenne, ami hajtja saját magát, akkor nem változna a mozgásenergia?


2011. dec. 28. 01:00
 1/3 A kérdező kommentje:

hát ez nem jó így se, nekem minden az súglya hogy nem változik a mozgás energia, de akkor mégis miért változik?

Az összeütközésnél, persze kis energia elvész, de ha olyan nagy ütközés lenne, akkor az egyik ellenkezö irányban kezdene el haladni(?), szóval az összeütközés véleményem szerint nem lehet olyan nagy hogy befolyásólja, az irányukat, s a sebességüket :S

2011. dec. 28. 01:13
 2/3 anonim ***** válasza:

Tömegközépponti vonatkoztatási rendszerből nézve a rugalmas ütközés úgy néz ki, hogy a testek v1, v2 sebességgel közelednek, utána -v1, -v2 sebességgel mennek. Ilyenkor a mozgási energia nem változik. Rugalmatlan ütközésnél az ütközés utáni sebességük nulla, tehát a mozgási energiájuk is.


Nem tömegközépponti rendszerből nézve azt mondhatjuk, hogy a tkp. sebességéből eredő mozgási energia megmarad, a relatív (tkp-hoz viszonyított) mozgásuk energiája megszűnik.


Ha azonos a sebességük, és egyirányú, akkor nem ütköznek. Ha ellentétes irányú, akkor meg megállnak, ha ütközéskor összekapcsolják őket, tehát ilyenkor az egész energia elvész.

2011. dec. 28. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 bongolo ***** válasza:

Ha összekapcsolódnak, akkor az rugalmatlan ütközés. Ekkor az energia egy része alakváltozásra fordul (most a kocsik közötti ütköző elnyeli, felmelegszik tőle, stb.). Tehát energiamegmaradással nem lehet számolni. Viszont az impulzus (lendület) megmaradás továbbra is igaz, azt használjad.


Ha mozdony is van, az teljesen más, az már nem zárt rendszer. Ebben a feladatban viszont nincs mozdony, egy se.

2011. dec. 28. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!