Hogy számolom ki annak a legkisebb palástú egyenes forgáskúp palástjának területét, mellyel le lehet fedni egy R sugarú gömböt?


Magyarul, ha egy forgáskúpba rajzolok egy gömböt mely érinti az alkotókat és az alapkört akkor hogy számolom ki a kúp alapkörének sugarát és az alkotó hosszát, ha csak a gömb sugarát (R) ismerem?


Előre is köszi!



2012. jan. 3. 20:42
 1/9 BKRS ***** válasza:

Az alapkor sugara r, alkoto hossza a es a kup magassaga m,

ekkor m^2+r^2 = a^2


Tovabba a gomb sugara:R

Rajzolj fuggoleges keresztmetszeti abrat, keress hasonlo haromszogeket:

r/R = a/(m-R) = m/(a-r)


A(kup palast) = a*r*Pi


Ha ki tudod jatszani, hogy csak egy valtozo maradjon a felszin kepletben, akkor onnantol lehet pl derivalni.

2012. jan. 3. 21:58
 2/9 BKRS ***** válasza:
Ja es persze csak a,r,m a valtozo az R az allando.
2012. jan. 3. 21:58
 3/9 anonim ***** válasza:

"Ha ki tudod jatszani, hogy csak egy valtozo maradjon..."

Hát ez az! Ehhez kellene valami ötlet:

[link]

2012. jan. 3. 22:24
 4/9 A kérdező kommentje:
Háát kösz, bár nem látom a hasonló háromszögeket
2012. jan. 3. 22:29
 5/9 anonim ***** válasza:

A derékszögeket bejelöltem, a CBF szög pedig közös szögük.

Akkor minden szögük egyenlő!

2012. jan. 3. 22:36
 6/9 A kérdező kommentje:

így se látom...

Hogy hasonlíthat r BF-re és BC-re illetve R BE-re és BK-ra ?

2012. jan. 3. 22:42
 7/9 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, hogy kész van:

[link]

2012. jan. 4. 12:26
 8/9 BKRS ***** válasza:

Nagyon jo.


En megprobaltam atparameterezni az egeszet es az alkoto es az alap kozti szog felet hasznalni minden helyett, jeloljuk mondjuk t-vel.

Valami ilyesmire gondoltam:

r=R/tg(t)

cos(2t)=r/a=R/(a*tg(t))

a=R/(tg(t)*cos(2t))

A=Pi*r*a=Pi*R^2 /(tg^2(t)*cos(2t))

A' = -Pi*R^2 (2tg(t)(1+tg^2(t))cos(2t) - tg^2(t)2sin(2t))/(tg^2(t)*cos(2t))^2

A'=0 ha

(2tg(t)(1+tg^2(t))cos(2t) - tg^2(t)2sin(2t))=0

2tg(t)(1+tg^2(t))cos(2t) = tg^2(t)2sin(2t)

2(1+ tg^2(t))cos(2t) = 2tg(t)sin(2t)

2cos(2t)=2sin(t)cos(t)sin(2t)

2 cos(2t) = sin^2(2t)

cos^2(2t)+cos(2t)-1=0

cos(2t)= √2 - 1

2cos^2(t)-1=√2-1

cos(t)=√(√2/2)

sin(t)=√(1 - 1/√2)

tg(t)=√(√2-1)

ctg(t)=√(1/(√2 - 1))= √(1+√2)

A=(3+2√2)Pi*R^2

2012. jan. 4. 17:57
 9/9 anonim ***** válasza:

Még jobb!


Ha valakinek hasznos, itt az ábra a BKRS válaszához:

[link]

2012. jan. 4. 18:38