Hogyan oldjam meg ezt az irracionális egyenletet?

Figyelt kérdés

√(x-2+√(2x-5)) + √(x+2+3*√(2x-5)) = 7√2


Igazából nem az egész levezetése kellene, hanem legalább valami ötlet, hogy hogyan induljak el. (Pl. hova vezessek be új ismeretlent, ha kell egyáltalán).

Köszönöm szépen előre is.


2012. jan. 10. 20:18
 1/3 anonim ***** válasza:

Az egyik gyökös tagot átviszed jobb oldalra, majd négyzetre emelsz. Ekkor még mindig marad benne gyök, de némi rendezés után újra négyzetre emelsz, és el fog tűnni.

A végén ne felejts el ellenőrizni. :-)

2012. jan. 10. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Hát, szerintem az új ismeretlen nem használ sokat, legfeljebb kevesebbet kell majd írnod. Viszont a vége lehet, hogy egyszerűbb lesz.

Első lépésként x értékére vagy kikötést teszel, vagy a végén ellenőrzöl.

Ha a = x-2 és b = √(2x-5), akkor az egyenlet:

√(a+b) + √(a + 3b) = 7√2

Az egyik gyökös kifejezést át kell vinni jobb oldalra, négyzetre emelni, ezután úgy alakítani, hogy az egyik oldalon csak egy gyökös kifejezés legyen, megint négyzetre emelni a két oldalt, ezután már (legalábbis a-ra és b-re nézve) semmi sem lesz gyök alatt. Most vissza lehet írni az x-es kifejezéseket, viszont ugye b az gyökös kifejezés volt, és majd újra kelleni fog egy négyzetre emelés, ha jól sejtem.

2012. jan. 10. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkettőtöknek!!!!!!! :)


Átvittem az egyik tagot a jobb oldalra, négyzetre emeltem, alakítottam, négyzetre emeltem. Ekkor be tudtam vezetni azt, hogy √(2x-5)= a; 2x-5 = a^2; 2x+4 = a^2-9.

Behelyettesítettem, teljes négyzetté tudtam alakítani, gyököt vontam, kijött az a >>> kijött az x.


:)

2012. jan. 10. 21:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!