Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nyelvtan lecke, Mik a szófajok...

Nyelvtan lecke, Mik a szófajok? Help! Akivel, elárulja, mintha, egyik, értik, változik. Mássalhangzó törvények? elárulja, gesztusaiddal, azt, annál, közöljön.

Figyelt kérdés
2012. jan. 12. 21:11
 1/2 anonim ***** válasza:

Ezen az oldalon fenn láthatod, hogy mi a szófaj:

[link]


Most nézzük a szavakat. Segítség hozzá: [link]


akivel - KIVEL? kérdésre válaszol. Itt ha átolvasod, megtalálod, hogy melyik az a szófaj, ami a kivel kérdésre válaszol.


elárula - MIT CSINÁL? - megnézed a fenti linknél, hogy a cselekvést (mit csinál?) melyik szófaj írja le.


egyik - MELYIK? - a melyik kérdésre válaszol. Megnézed, hogy melyik az a szófaj, amelyik a melyik kérdésre válaszol a fenti linknél.


mintha - ez egy viszonyszó. semmilyen kérdésre nem válaszol. Nézd meg itt, hogy melyik szófaj: [link]



Szóval tedd oda mindegyikhez, hogy mi a kérdése és úgy ki tudod választani, hogy melyik szófaj.

Ez nagyon hasznos: [link]

2012. jan. 14. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Még egy kis segítség:

Fontos kérdőszavak. Tanuld be, mert nagyon fontos a jövőben:


Főnévi kérdő nm: ki, mi, kicsoda, micsoda.

Melléknéviek: milyen, mekkora, miféle, melyik, hány, mennyi.


Határozószóiak: hol, hová, merre, meddig, merről, mettől, mikor, hogyan, miért, miként.

Személyes: Szám-személy paradigmával és esetparadigmával rendelkező, főnevet helyettesítő névmás, amely 1. és 2. személyben személyre, 3. személyben személyre vagy dologra utal.


Visszaható: azt fejezi ki, hogy a cselekvés a cselekvőre, illetve annak helyzetére, állapotára, viszonyaira hat vissza. Főnevet helyettesít, a névmás az azonos tagmondatban főnévvel megjelölt denotátumra utal. Teljes szám-személy paradigmája van: magam, magad, maga, magunk, magatok, maguk. Ezek felvehetnek birtokjelet, főnévi esetragokat, kaphatnak névutókat. Nyomatékosítása történhet az ön, önnön előtaggal, a saját nyomatékosító szóval. Nem képezhető, nem vehet fel bővítményeket. Alany, állítmány, jelző nem lehet, viszont lehet tárgy és határozó is.


Kölcsönös: Több személy vagy dolog kölcsönösen egymásra ható működésének a kifejezésére használjuk. Főnevet helyettesít, a névmás az azonos tagmondatban főnévvel megjelölt denotátumra utal. Egyetlen kölcsönös névmás az egymás. A kifejezett kölcsönösség lehet egyirányú és többirányú. Nem képezhető. A mondatban tárgy, birtokos jelző és határozó lehet. Nem bővíthető.


Mutató: Személyre, dologra vagy ezek tulajdonságára utal aktualizálással, rámutatással. Közelre mutat a palatális mgh-t, távolra a veláris mgh-t tartalmazó alak (ez, az, ilyen, olyan, itt, ott) Főnevet, melléknevet és határozószót is helyettesíthet. Kivételesen képezhetők és korlátozottan bővíthetők. A távolra mutató névmásnak van utalószói szerepe. A mutató névmás lehet nyomatékos (emez, amaz, annyi, ennyi, emilyen, amolyan), vagy azonosító jelentésárnyalatú (ugyanez, ugyanaz, ugyanannyi, ugyanennyi).


Vonatkozó: sajátos grammatikai funkciójuk van: az alárendelő összetett mondatok mellékmondatát kapcsolják. Mondatrészszerepet töltenek be. Főnéviek: ami, aki, amely. Melléknéviek: amilyen, amekkora, ahány, amennyi. Határozószóiak: ahol, ahová, amerre, ameddig, amettől, amióta, amint, amiért.


Határozatlan: Logikai operátor. Azt jelöli, hogy meghatározhatatlan, melyik x elemre érvényes.

2012. jan. 14. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!