Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Abba tudnál nekem segiteni...

Bence199612 kérdése:

Abba tudnál nekem segiteni hogy, hogy lehet f (x) függvényt felirni arra, hogy x négyzetgyököt elforgatjuk 90 fokkal?

Figyelt kérdés

2012. jan. 15. 11:51
 1/5 anonim ***** válasza:
Melyik irányba?
2012. jan. 15. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
jobbra is meg balra is...:)
2012. jan. 15. 11:53
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha óramutató járásával ellentéte irányba forgatod, azaz balra, akkor egy félparabolát kapsz, az x^2 függvény felét.

Ezt akkor tudod előállítani, ha az x^2 függvényt csak 0 és +∞ között értelmezed. Tehát így lehetne leírni, mint függvényt:

f: ℝ → [0; +∞[ _____ x → x²


Ha jobbra forgatod, akkor az egy lefelé álló félparabola. A felfelé állóról tudjuk, hogy x². x²-et úgy tudod "lefordítani", ha megszorzod mínusz eggyel. Tehát a jobbra (óramutató járásával megegyező irányba) forgatott függvény ezt hozza elő:

f: ℝ → [0; +∞[ _____ x → -x²


(a _____-nek semmi szerepe nincs, csak azért tettem oda, hogy kicsit távolabb kerüljön egymástól a két rész, nem folyjon egybe)

2012. jan. 15. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
és akkor hogy lehet 180fokkal?
2012. jan. 15. 12:21
 5/5 anonim ***** válasza:

A 180°-os forgatást előállíthatod úgy is, hogy először az x tengelyre csinálsz egy tengelyes tükrözést, majd y tengelyre is (vagy akár fordított sorrendben, az eredmény ugyanaz lesz).

Ha egy f(x) függvényt y tengelyre tükrözöl, az azt jelenti, hogy f(-x)-et ábrázolod. Ha egy f(x) függvényt x tengelyre tükrözöl, akkor -f(x)-et ábrázolod. Ha mindkettőre tükrözöd, akkor -f(-x)-et kell ábrázolni.

Esetedben ez -√(-x).

2012. jan. 15. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!