Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segíteni az érvelésbe?...

Valaki segíteni az érvelésbe? (még sose írtam)

Figyelt kérdés

munka nemesít vagy ifjúkori autóvezetés veszélyeiről kéne írnom kb féloldalt de csak 4-5 mondatot tudok írni :/ és valaki tudna segíteni elég csak vázlat szerűen is.

előre is köszi :)


2012. jan. 19. 19:21
 1/5 A kérdező kommentje:
*segítene
2012. jan. 19. 19:30
 2/5 anonim ***** válasza:
Fú de utálok fogalmazást írni:D De nektek még szerencsétek, hogy csak fél oldalt. Szerintem írj az ifjúkori autóvezetés veszélyeiről, vagy az alatt pontosan mit ért? Jogsi után is írhatod, hogy ittasan nem szabad beülni, amit sok fiatal elfelejt, óvatosan kell vezetni, mert hisz még nincs annyi rutinod benne. A legjobb, ha egy ideig ülnek melletted idősebbek, akik tudnak segíteni, ha esetleg nem tudod mi hogy és miért. Főleg a főutakon kell nagyon vigyázni, ahol kamionok mennek, meg sokfelé kell koncentrálni. Azt tanultuk, hogy az érvelő szöveget úgy kell felépíteni, hogy vagy a gyenge érvekkel kezdünk, és az erőseket hagyjuk a végére, vagy fordítva. Ajánlom az előbbit. Amúgy ha lehet, akkor beleírhatsz példát is, igaz Stohl nem fiatal már, de ott volt Evelinke is, aki elé azt hiszem valami állat ugrott? Na mindegy, egyszóval sosem voltam jó fogalmazásból, de remélem segítenek még neked, és összehozod valahogy, sok sikert:)
2012. jan. 19. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
úú nagyon köszi :)
2012. jan. 19. 21:15
 4/5 anonim válasza:

Ha egy érvelő esszét kell írnod, akkor fontos, hogy a cím, amit adsz majd a beadandódnak már az érvelés szolgálatában álljon. Elég, valami frappáns, figyelemfelkeltő is!

Pl. "Tapasztalatlan kamaszok a volán mögött"


A fogalmazás ezután, mint mindig az előszóval kezdődik. Itt fogalmazd meg a tételmondatodat, amire az egésznek épülnie kell!

Pl. "Szörnyű híreket hallani manapság az autóbalesetek terén. Újságok több száz cikkei, híradók rövid blokkjai mesélnek az utakon történő katasztrófákról, melyek legtöbbjét manapság az ifjúság okoz. A korhatár ma már elég alacsony, egy 16 éves gyerek is kaphat kezébe papírt, s sajnos az sem kizárt, hogy az oktatók lefizetve lettek. A figyelmetlen, tudatlan kamaszok felelőtlenek és veszélyesek. Ennek ellenére sokuk kezében jogosítvány van. Persze kivételek mindig akadnak, felnőttek is tehetnek hatalmas kárt, okozhatnak veszteséget. Az esszémben még is az ifjúkori autóvezetés veszélyeiről írnék, s érvelnék a mellett, miért is lenne jobb, ha a felnőttkorban és erősebb szigorok mellett kapnának a leendő sofőrök engedélyt."


Ezt a tételmondatot többször sződd bele a készülendő műbe. Ne szó szerint idézd vissza, mindig utalj rá. Ez a tételmondat alkossa meg az egész bekezdést (már az elsőt), majd térj át a következő állításra.


A műben sorolj fel érveket. Miért rossz az ifjúkori autóvezetés (kevés tapasztalat, a kamaszok lázadoznak, felelőtlenek, nem tudnak úgy helytállni pl. amikor vészhelyzet van, kevésbé tapasztaltak az autó meghibásodásakor, stb. akármi, ami eszedbe jut, sajnos nincs jogsim nem tudok több tippet írni, de végül is tök mindegy mit írsz, csak tudd bizonyítani és alátámasztani :D). Ezt amúgy javaslom, hogy először egy papírra írd fel - már az érveket. Utána keress mindegyik mellé egy bizonyítékot.


Ha nagyon alapos akarsz lenni, akár egy "cikket" is beidézhetsz (nem kell igazinak lennie, lehet kitalált is), ahol azt bizonyítod, hogy milyen felelőtlenek a kamaszok, főleg bulizás után. Pl. A Metro újság lehozott egy cikket egy cserbenhagyásos balesetről. És az elkövető egy részeg kamasz volt.

Vagy mondjuk a driftelés veszélyei; elgázoltak egy nőt, aki a semmiből tűnt fel.


Az a lényeg, hogy minél több érved legyen. Persze ne rengeteg, mondjuk ha egy 2 oldalas esszét írsz akkor minimum 5-6 legyen benne és azok szépen kifejtve. És ezek ne csak úgy felsorolásszerűen álljanak egymás alatt. Szépen fűzd őket össze.


Pl. "és azt még nem is említettem, hogy... ; a következő veszély/probléma... ; szintén elég gyakran előfordul... ; sajnos ma már erről is sokat hallani..."


Ha mindez megvan, akkor tehetsz bele cáfolatot is. Ez amúgy nem fontos, nem mindenki alkalmazza, de ezzel is csak bővíted az esszéd.

Ilyesmire gondolj: "Az is igaz azonban, hogy a fiatalok igen jól helytállnak a különböző teszteken (sajnos nem tudom mi annak a neve, amikor így vizes helyeken csúszkálnak, meg ilyesmi), akadálypályákon. Kimutatták, hogy egy egészséges fiatal szervezet reakcióideje sokkal rövidebb, mint egy felnőtté (lehet ezt se helyesen írtam :D a lényeg, h gyorsabban reagálnak)."

De ezután fontos, hogy visszahozd a szálat. Itt beírhatod, hogy de sajnos ez csak egyetlen jó érv a sok rossz mellett, és sorolod tovább. Ezt amúgy a mű közepén érdemesebb elsütni.


A befejezéshez mikor elérsz, akkor nézd át, hogy miket írtál eddig. Újra hozd be a tételmondatodat, és pár szóban összegezd a művet. Legyen egy jópofa lezárás.

Pl. "Számtalan érv és példa szól még kamaszok ellen. Az esszémben a legjellemzőbbeket soroltam fel és összegeztem és láthatjuk, hogy ezek is megdöbbentőek és borzalmasak. ... stb."

Mert egy jó cím, előszó és befejezés felkelti a figyelmet.


Remélem tudtam segíteni! :D

2012. jan. 20. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

óó nagyon köszii :))

de már sajnos beadtam ://

2012. jan. 20. 19:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!