Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Most úgy komolyan, ebből a...

Most úgy komolyan, ebből a szövegből hogy mutassam be a nők helyzetét?

Figyelt kérdés

A feladat így szól: A forrásrészlet alapján mutassa be a nők helyzetét a lovagi világban!


Forrás:


,,A várúrnő, miután legjobb belátása szerint eligazította személyzetét, derűs arccal tért vissza a még mindig gondolataiba merült királyhoz (III. Edward), és így szólt hozzá:> Jó uram, min töpreng felséged oly igen erősen? Úgy vélem, nem illik ez felségedhez, hanem inkább örülnie, vigadnia kellene az ellenség elűzésén. <A király válaszolt:> Ó kedves hölgyem, mióta ide beléptem, oly nagy gond kerített hatalmába, amilyenre nem számíthattam.< >Ah, jó uram – így a hölgy -, felségednek derűs arcot kell mutatni emberei előtt, hogy bátorságot öntsön beléjük. Hagyja másra a gondot, s az elmélkedést. Tüstént tálalva az ebéd.< >Ah, szép hölgy – szólt a király -, más az, ami szívemet nyomja. Kecses tartásod, tökéletes viselkedésed, nemességed és pártatlan szépséged úgy rabul ejtett, hogy igaz szeretődnek kell lennem. Szeretném, ha neked is kedvedre való volna, szeretném, ha te is szeretnél, mert engem még a visszautasítás sem tántoríthat el.< Megdöbbent e szavakra a derék hölgy, és ezt mondta: >Nagy jó uram, ne gúnyolódjék velem, ne akarjon próbára tenni. El nem hihetem, nem is gondolhatom, hogy komolyan beszél felséged, hogy ilyen nemes uralkodónak akárcsak eszébe is juthat, hogy szégyent hozzon rám és férjemre, e bátor lovagra, aki oly híven szolgálta urát, aki még mindig fogságot szenved hűségéért. Bizonyos, hogy felségednek nem válnék ez becsületére. Jó uram, soha ilyen gondolatom nekem nem támadt, és nem is fog soha támadni senki emberfiáért, ha Isten kegyes hozzám. Ha előfordulna ez velem, éppen felségednek kellene kárhoztatni miatta, sőt nem csupán kárhoztatni, hanem testemben megbüntetnie, mint legfőbb uramnak.’’ (Froissart krónikája, XIV. század)


2012. jan. 22. 14:25
 1/3 anonim ***** válasza:
Én ebből azt szűröm le, hogy alárendelt, teljesen az urának/férjének a szolgája, próbálja elterelni a bajokról a férfi fejét, talán kicsit ködösít is.
2012. jan. 22. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az első szó, ami eszembe jutott: Kiszolgáltatott.

Itt a nő a férfival szemben kiszolgáltatott helyzetben van.

Nem tudja visszautasítani a király széptevését, mert azt mondja, hogy őt a visszautasítás sem tántorítja el.

Alárendelt helyzetben van a királlyal szemben.

Ugyanakkor a lovaggal szemben is, aki a férje.


Ezt találtam még:


[link]

2012. jan. 22. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszi mindkettőtöknek!


Érettségin is jól be fogom majd nézni az esszéírást... Utáááálom

2012. jan. 22. 14:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!