Klári, Lenke és Matyi az írásbeli maradékos szorzást gyakorolták. Az osztandó mindegyikük esetében más-más természetes szám volt, viszont mindegyikük osztója ugyan az atermészetes szám volt. Milyen osztóval számoltak a diákok?

Lenke osztandója 30-cal nagyobb volt mind Klárié. Matiy osztandója 50-nel nagyobb volt, mint Lenkéé. Klári eredményében a maradék 8 lett, Lenke 2 maradékot, Matyi 4 maradékot kapott. Mindnyájan hibátlanul számoltak. Milyen osztóval számoltak a diákok?

2012. jan. 23. 19:16
 1/3 anonim ***** válasza:
12
2012. jan. 23. 20:16
 2/3 A kérdező kommentje:
le tudnád írni a gondolatmeneted is?:)
2012. jan. 23. 20:32
 3/3 anonim ***** válasza:

Ja hogy az is kéne? :)


Tudjuk, hogy L-ét osztva 2, M-ét osztva 4 a maradék, ez csak úgy lehet, ha M-L=50-et osztva 2 a maradék, tehát a keresett szám osztója 48-nak. Mivel K esetében 8 a maradék, az is biztos, hogy 8-nál nagyobb, tehát a lehetséges számok: 12, 16, 24, 48.

Ezek után már csak azt kell megnézni, hogy a (8+(30 mod x))mod x = 2 egyenlet melyik számra teljesül a fenti négy közül. Ez pedig nem más, mint a 12.

2012. jan. 23. 21:18