Mekkora kerületi sebességű pontjai vannak annak a keréknek, amelynek sugara 60cm és a szögsebessége 4 1/s?

valaki segítsen :| nagyon nem értem ezt..
2012. jan. 28. 11:40
 1/4 anonim ***** válasza:

Az 1/s nem a fordulatszámra használják?

A szögsebesség az szög/secundum.

2012. jan. 28. 12:09
 2/4 A kérdező kommentje:
nekem így volt leírva a feladatban :s
2012. jan. 28. 12:55
 3/4 bongolo ***** válasza:

A szögsebességnek is 1/s a mértékegysége, nem csak a fordulatszámnak. Szóval jó a feladat.


A megoldás az, hogy 0-tól 0,6m·4 1/s = 2,4 m/s sebességig bármilyen kerületi sebesség előfordul. Elmagyarázom az elejétől.


A szögsebesség azt jelenti, hogy másodpercenként mekkora szöget fordul a kerék. A szöget tipikusan nem fokban számolják persze, hanem radiánban. 4 1/s azt jelenti, hogy másodpercenként 4 radiánt fordul el.


A radiánról azt kell tudni, hogy egy teljes kör, tehát 360°, az radiánban számolva 2π, vagyis kb. 6,28. Tehát a 4 radián az valamivel több, mint egy teljes fordulat fele (ami 3,14 radián)


A kör egy kerületi pontja 2π radián elforduláskor, ami tehát 360°, a teljes körön körbemegy. Ha a kör sugara r, akkor eközben 2rπ utat tesz meg, mert ennyi a kör kerülete. Ha nem 2π, hanem csak x radiánt fordul el, akkor a kerületi pont útja r·x.


Ha másodpercenként 4 radiánt fordul el a kerék, akkor a 0,6m sugáron lévő pont 1 másodperc alatt tehát r·x = 0,6m · 4 radián = 2,4 m utat tesz meg, tehát a sebessége 2,4 m/s.


A kerék olyan pontja ami nem kívül a kerületen van, hanem beljebb, mondjuk 0,2 méterre a tengelytől, az 0,2·4 = 0,8 m utat tesz meg másodpercenként, tehát a sebessége 0,8 m/s.


Mivel van olyan pont is a keréken, ami 0 távolságra van a tengelytől, meg olyan is, ami 0,6 méterre, és persze a kettő közötti összes távolság előfordul, a sebességek 0-tól 2,4 m/s-ig minden értéket felvesznek.


Érthető volt így?

2012. jan. 28. 16:10
 4/4 A kérdező kommentje:
igen értem!!!!köszi szépen a segítséget :)
2012. jan. 29. 14:58