Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a különbség a möchten és...

Mi a különbség a möchten és mögen között?

Figyelt kérdés
2012. jan. 29. 00:39
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

möchten feltételes mód, szeretne valamit: wir möchten fahren - szeretnénk utazni


mögen kijelentő mód, szeret valamit: wir mögen fahren - szeretünk utazni

2012. jan. 29. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
ha nem beszéled a nyelvet, akkor semmi :P
2012. jan. 29. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, értem már.

Még egy kérdés: A magyarban a szeretnék feltételes módban van? Ha nem, akkor hogy van a feltételes módja?

2012. jan. 29. 10:00
 4/16 anonim ***** válasza:

Igen, a magyarban a szeretnék feltételes módban van.

szeret a szótő+né feltételes mód jele+birtokos személy jel vagy rag (nem tudom melyik, mindig keverem)

2012. jan. 29. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Igen és itt jön a probléma.

Két példamondat:

Én ennék, ha szerves táplálékot vennék fel.

Én eszek.

Ha az első mondat második tagmondata megtörténik (szerves táplálékot veszek fel), akkor a második mondat lesz érvényben.

Viszont:

Én szeretnék enni, ha éhes lennék.

Én szeretnék enni.

Ha az első mondat második tagmondata megtörténik (éhes leszek), akkor a második mondat lesz érvényben. De itt nem változott a második mondatban az állítmány, az első példamondattal ellentétben.

2012. jan. 29. 11:16
 6/16 anonim ***** válasza:
És ez miért probléma?
2012. jan. 29. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Mert logikusan ha az "Én eszek." nincs feltételes módban, akkor az "Én szeretnék enni." sincs, mert mind a két mondatot ugyanúgy képeztük.
2012. jan. 29. 13:19
 8/16 anonim ***** válasza:
Nincs összefüggés. A na, ne, ná, né képzők a feltételes módot képezik. Attól, hogy két feltételes módú tagmondat van ("én szeretnék enni" illetve "ha éhes lennék"), még teljesen működik.
2012. jan. 29. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Nem ez a problémám.

Egy kicsit megpróbálom leegyszerűsíteni.

Itt van ez a példamondat:

Én ennék, ha szerves táplálékot vennék fel.

Ha a mellékmondat szerinti feltétel (táplálékot vennék fel) a jövőben fennáll (táplálékot fogok felvenni), a főmondatban jelzett esemény (ennék) be fog következni (enni fogok).


De, ha ugyanezt egy másik mondattal csináljuk meg.

Én szeretnék enni, ha éhes lennék.

Ha a mellékmondat szerinti feltétel (éhes lennék) a jövőben fennáll (éhes leszek), a főmondatban jelzett esemény (szeretnék enni) be fog következni (szeretnék enni).

És itt már látszik, hogy ugyanaz van az utolsó két zárójelben.

Az első példamondatnál az utolsó zárójelben nem feltételem módú ige van.


Remélem már érthető.

2012. jan. 29. 15:34
 10/16 anonim ***** válasza:
Értettelek eddig is, de ez miért baj? Ilyen a magyar nyelv, mindkét mondat nyelvtanilag kifogástalan.
2012. jan. 29. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!