Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hány különböző egyenes húzható...

Hány különböző egyenes húzható egy kocka csúcsain át úgy, hogy minden egyenes két csúcsot tartalmazzon?

Figyelt kérdés
Légy szíves segítsetek, fontos lenne!!
2012. jan. 29. 11:16
 1/4 anonim ***** válasza:

Egy lapon belül egy csúcsról 3 egyenes húzható valamelyik másik csúcsig. Egy csúcsból 3 lap közelíthető meg. A kockának van 8 csúcsa. Ez összesen: 8*3*3 = 72, de mivelhogy mindegyik egyenes két csúcsot köt össze, ezért 2x vannak számolva, elosztjuk tehát a kapott eredményt 2-vel:


72/2 = 36


Továbbá minden csúcsból húzhatunk egy egyenest, mint testátlót. Ez összesen 8, de mivelhogy megintcsak mindegyik egyenes két csúcsot köt össze, ezért 2x vannak számolva, elosztjuk tehát a kapott eredményt 2-vel:


8/2 = 4


A megoldás tehát: 36 + 4 = 40


Gondolom, jól számoltam.

2012. jan. 30. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Mivel a kocka semelyik 3 csúcsa nincs egy egyenesen, ezért alkalmazható a szokásos n(n-1)/2 képlet. Mintha egy n csúcsú teljes gráf éleit számolnád meg, vagy egy n tagú társaságban a kézfogásokat (feltéve, hogy mindenki mindenkivel pontosan egyszer). Esetünkben n=8 (a kocka csúcsainak száma). Így a megoldás:

8*7/2=28

2012. jan. 30. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Az előző számításnál elnéztem valamit.


A lapok is kapcsolódnak egymáshoz és ezért a 3 csúcsból kettőt nem 2x, hanem 4x számolunk ennél a módszernél, vagyis:


8*3*2/4 + 8*3/2 + 8/2 = 12 + 12 + 4 = 28


Amúgy az előző válaszoló megoldása az egyszerűbb.

2012. jan. 30. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat,sokat segítettetek nekem.
2012. jan. 30. 18:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!