Matek feladatban segítség kellene?

Egy sorba egymás mellé egyforma méretű korongokból tornyokat építünk úgy, hogy bármely két egyforma magas torony közé teszünk legalább egy náluk magasabb tornyot. A legmagasabb torony 7, a legalacsonyabb pedig 1 korongból áll. Mennyi a legtöbb torony amit így építhetünk?
2012. jan. 30. 06:39
 1/5 anonim ***** válasza:

De hány korongod van?

Melyik anyagrésznél tartotok? Mert minden bizonnyal ez ahhoz kapcsolódik.

2012. jan. 30. 06:47
 2/5 bongolo ***** válasza:

Volt egy hasonló feladat Karácsonykor:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

Most magasabbak lehetnek a tornyok, de ezt a gondolatmenetet kell tovább folytatni itt is. Ha elakadsz, szólj.

2012. jan. 30. 10:02
 3/5 A kérdező kommentje:
Elakadtam :S Fáradt vagyok nagyon,nem megy most :/ Segítenétek a megoldásban?
2012. jan. 30. 19:05
 4/5 bongolo ***** válasza:

Ha fáradt vagy, akkor lehet, hogy nem lesz könnyű megérteni :)


Ha két egyforma magas között kell legyen magasabb, és 7-nél nincs magasabb, akkor csak egyetlen egy 7 magas lehet. Annak bal és jobb oldalán is lehetnek maximum 6 magasak, de mindkét oldalon csak egy 6 magas lehet. Szóval a 7-es bal és a jobb oldala is úgy viselkedik, mintha önállóan lenne ott egy olyan feladat, hogy hány torony rakható oda úgy, hogy a legmagasabb torony 6 magas legyen.


Vagyis ha T(n)-nek nevezzük az n maximális magasságú tornyok számát, akkor T(7)=2·T(6)+1


Ez általánosságban is felírható: T(n) = 2·T(n-1) + 1


A folytatást meg lehet oldani frappánsan, és kézi módszerrel.


A frappáns megoldás az, hogy teljes indukcióval bebizonyítja az ember, hogy T(n)=2^n-1:


Könnyen belátható, hogy T(1)=1. Sőt, ami linket fentebb írtam, ott az is látszik, hogy T(3)=7 = 2³-1

Aztán ha feltesszük, hogy T(k)=2^k-1, akkor k+1-re ez írható fel:

k+1 magasból van 1 darab, mellette balra és jobbra is k maximális magasságúból lehet T(k) darab, tehát:

T(k+1) = T(k) + 1 + T(k)

T(k+1) = 2·(2^k-1)+1 = 2·2^k -2 +1 = 2^(k+1) - 1

Ezzel a teljes indukciós bizonyítás kész.


Kézi módszerrel:

Azt már láttuk, hogy T(n)=2·T(n-1)+1

T(1)=1

T(2)=2·1+1 = 3

T(3)=2·3+1 = 7

T(4)=2·7+1 = 15

stb. számold végig T(7)-ig :)

2012. jan. 30. 22:02
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2012. jan. 31. 06:48