Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy liftban m tömegű test...

Egy liftban m tömegű test van. Mekkora a test súlya, ha lefelé haladtában a=0,3g gyorsulással fékez?

Figyelt kérdés
Ezt valahogy nem értem, ez a feladat d része a c részében a=0,4g-vel haaldt lefelé, nem tudom, ez kell- e hozzá. AMi megzavar,hogy mi ez a g a gyorsulás nem m/secnégyzet.
2012. jan. 30. 16:58
 1/2 bongolo ***** válasza:

Az a g csak annyi, hogy a gyorsulás 0,3-szorosa a g-nek. Ha számszerűleg érdekel, akkor ez 3 m/s² (ha az egyszerűség kedvéért g=10 m/s²-tel számolunk).


A gyorsulást, sőt, az erőt a köznapi életben is szokták úgy kifejezni, hogy hányszorosa a g-nek. Biztos hallottál már, vagy fogsz hallani ha odafigyelsz, olyan mondatokat, hogy a Forma 1-es pilótára fékezéskor 4g erő hat. Vagyis a lassulása 40 m/s², ami miatt egy 70 kilós emberre 4-szer akkora, tehát 280 kg súlyhoz tartozó erő (2800 N) hat. Mintha ráülne egy majd 3 mázsás állat :)


Ha a lift lefelé (vagy felfelé is) állandó sebességgel halad (tehát nem fékez és nem gyorsít), akkor a benne lévő testre normálisan hat a gravitáció, ezért az m tömeg súlya m·g.


Ha lefelé menet elkezd fékezni, biztos tapasztaltál már ilyet, te magad mennél tovább ugyanazzal a sebességgel, de a lift lassít, ezért alulról nagyobb erő nyom (tart) téged. A gravitációs gyorsuláshoz (g) hozzáadódik a lift lassulása, ezért az eredő gyorsulás g+0,3g = 1,3g lesz. Vagyis a test súlya m·1,3g lesz, 1,3-szorosa a szokásos súlyának.


Ha meg a lift lefelé nem lassítana, hanem gyorsítana, akkor levonódna a gyorsulás a gravitációból. Ha pont g-vel gyorsítana, akkor éppen 0 erő hatna rád! Vagyis súlytalan lennél! g-vel úgy tud gyorsítani a legegyszerűbben a lift, ha elszakad a kötele, és a lift zuhanni kezd. Szóval zuhanás közben súlytalan vagy :)

2012. jan. 30. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Oh! Nagyon szépen köszönöm... nem tudom általában értem elsőre a fizikát viszont ez az anyagrész pedig nem is olyan nehéz végülis...
2012. jan. 30. 19:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!