Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 9-es középiskolai matek...

9-es középiskolai matek feladat, köszönöm, aki segít?

Figyelt kérdés

Igazolja, hogy 17^19 + 19^17 osztható 18-cal!

Köszönöm! :)


2012. febr. 2. 21:26
 1/3 vurugya béla ***** válasza:

Két szám szorzatának 18-as maradékát a maradékok szorzatával, emiatt egy szám hatványának maradékát pedig a maradékok hatványaként lehet megkapni.

17 páros kitevőjű hatványai 1, páratlan hatványai pedig -1 (azaz 17) maradékot adnak 18-cal osztva.

A 19 minden hatványa 1 maradékot ad 18-cal osztva.

Így a kérdésben szereplő első szám -1 (vagyis 17), a második pedig 1 maradékot ad 18-cal osztva. Összegük tehát osztható 18-cal!

2012. febr. 2. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Kettővel osztható, mert két páratlan szám összege páros.

A 17 az -1 maradékot ad 9-cel osztva, így 17^19 is -1-et fog, ha gondolod levezetem, de nem ma este, mert fáradt vagyok már, és órán biztos csináltatok 30 ilyet...

A 19 az 1 maradékot ad, így 19^17-en is, és akkor a kettő összege 0 maradékot fog adni 9-cel osztva.

Tehát a szám osztható 9-cel és 2-vel is, mivel a 9 és a 2 relatív prímek, így 18-cal is.

2012. febr. 2. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Látszik, hogy fáradt vagyok... A fentinek sikerült egyszerűbben leírni, pedig én is ugyanazt használom... Bocsánat! Ezekszerint mára ennyi elég lesz mások házijából...
2012. febr. 2. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!