Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Milyen anekdotáról van szó?

Milyen anekdotáról van szó?

Figyelt kérdés

Válalltam egy szorgalmi feladatot. Valami anekdotáról beszélt a tanár, de nem értettem tisztán. Valami olyasmiről szól, hogy az ötvös csalni akart, és hogy jöttek erre rá. És talán Arkhimédésznek is köze volt...

Hiába kerestem nem találtam semmit! Légyszíves írjátok már le a történetet, hogy nagyjából miről szól vagy linkeljétek!

Köszönöm előre is!


2012. febr. 5. 11:24
 1/7 LowPisti válasza:
2012. febr. 5. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

[link]


Parancsolj.

2012. febr. 5. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszi, de sajnos nem a kérdésre válaszoltatok. Nekem nm arra van szükségem h mi az az anekdota meg Arkhimédész, mert tudfom mind2-t. Nekem konkrétan a TÖRTÉNET KELL!
2012. febr. 5. 13:27
 4/7 anonim ***** válasza:
Te figyelj,kedves kérdező. Elolvastad amit linkeltem ??? Ott van benne alul a történet Arkhimédészről, az ötvösről meg a koronáról ....
2012. febr. 5. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

pff télleg

hálásan köszönöm ;)

2012. febr. 5. 20:39
 6/7 anonim ***** válasza:

Ugyanez, egy kicsit másképpen:

Hérón király koronája


Vitruvius római építész meséli el azt a történetet, mely szerint Hérón király egy aranykoronát akart ajándékként adni az isteneknek, ezért meghatározott aranymennyiséget adott át egy ötvösnek, hogy készítse el a koronát színaranyból. Az ötvös elkészítette a koronát, és - bár a súlya megegyezett az átadott arany súlyával - a királyban felmerült a gyanú, hogy az ötvös elcsalt az aranyból, és azt ezüsttel helyettesítette. A korona azonban tetszett a királynak, ezért azzal bízta meg Arkhimédészt, hogy a korona épségben tartása mellett találjon ki olyan eljárást, amellyel meg lehet állapítani a korona összetételét. Arkhimédész ezen a problémán töprengett akkor is, amikor a fürdőben észrevette, hogy vízbeszálláskor a tele kádból a víz egy része kiömlik. Ekkor jött rá a probléma megoldására, és úgy megörült, hogy azon nyomban vizesen és csupaszon rohant végig Siracusa utcáin kiabálva az azóta jól ismert mondást: Heuréka, heuréka! (Megtaláltam, megtaláltam!).


Vitruvius szerint Arkhimédész a következőképpen járt el. Lemérte a korona súlyát, majd vett egy vele azonos súlyú arany- és ezüsttömböt. Belemerítve ezeket egy vízzel színültig töltött edénybe, lemérte, hogy mennyi víz ömlött ki. Miután azt találta, hogy a korona által kiszorított víz mennyisége az arany és az ezüst által kiszorított víz mennyisége közé esett, arra következtetett, hogy az ötvös a korona készítésénél ezüstöt is használt.


Gondoljuk végig, miért bizonyítható így a csalás! Mit tapasztalt volna Arkhimédész, ha nem a kiömlő víz mennyiségét mérte volna meg, hanem azt az erőt, amellyel a vízbe merített, azonos tömegű koronát, színarany, illetve színezüst tömböt kellett volna megtartani?

2012. febr. 6. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Igazán hasznos és kielégítő válasz volt! ;)

2012. febr. 6. 15:59

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!