Valaki segítene levezetéssel megoldani a következő feladatot: x^4-8x^2-9=0?

2012. febr. 6. 17:25
 1/4 Kinga néni ***** válasza:

új jelölés. y=x^2


y^2-8y-9=0


y1=(8+sqrt(64+36))/2=9

x1=3

x2=-3



y2=(8-sqrt(64+36))/2=-1

ebből nincs megoldás x-re


tehát a két megoldás:

x1=3

x2=-3

2012. febr. 6. 17:41
 2/4 BKRS ***** válasza:

Egyszeruen szorzatta is irhatod:

(x^2-9)(x^2 +1) = 0

(x-3)(x+3)(x^2 +1) = 0

Szorzat akkor lehet 0 ha valamelyik tenyezoje 0.

Ez a kovetkezo zerus helyeket adja:

x=3

x=-3

Es az x^2+1 az semmilyen valos x-re nem lehet 0.

2012. febr. 6. 17:52
 3/4 Kinga néni ***** válasza:
annyiból látom célravezetőbbnek az új változó bevezetését, h az úgy "adja magát", a szorzattá alakításhoz már egy kicsit jobb matekosnak kell lenni.
2012. febr. 6. 18:05
 4/4 A kérdező kommentje:

Addig eljutottam,hogy y=-1 Y=9 gyökötvonunk lesz belőle:3

de a minusz 1-ből hogyan lesz- 3 ?

2012. febr. 7. 13:44