Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Küldenétek egy elemzést a...

Küldenétek egy elemzést a József Attila - Levegőt! C. versről?

Figyelt kérdés
100 soros, kb. 4 oldal (A4) kéne.
2012. febr. 7. 16:46
 1/1 anonim ***** válasza:

Címről: felkiáltás, mintha a fuldokló kiáltana levegőért

Mi okozza a fuldoklást? – embertelen világ



Versindítás: kérdés( indulatos)


Tájfestéssel kezdődik (1.2.3.vsz)- jellemző József Attilára : egy táj bemutatása közbeni eszmélődés ( Pl .A Dunánál, Hazám, )


Helyszín: a város pereme, a lírai én hazafelé tart miközben tűnődik, elmereng ( - hazafelé tart: utolsó verseiben többször fellelhető ez a fogalom: hazára találás, otthonra vágyódás-/ pl Íme , hát megleltem hazámat/) ,


Hangulata: őszi alkony ( milyen hangulatot kelt? ) ; megfélemlítettség – a félelmet a tájon keresztül vetíti ki; (pl. „ csendesen „ morgó „ sovány „ falevelek; a bokrok is „ fürkészve” guggolnak, stb. ( Fürkésző= gyanakvóan kereső, figyelő )


– Keress még ilyen képeket a versben


3. vsz: megjelenik egy másik ember , megzavarja a szemlélődést, - félelmet kelt.



4. vsz-tól- hosszabb gondolati szakasz, : saját sors, személyes élmény- a kor ellentmondásai- tévútra vezetett ideológiák


fő motívumok: az állam , az embertelen hatalom bemutatása

Pl „ Számon tarthatják, mit telefonoztam

S mikor, miért, kinek


Aktákba írják, miről álmodoztam”



5. vsz- személyestől az általánosításig jut el, a nemzet , a nép nem élhet biztos rendben- nem segíti ezt a törvény , a jog ,



6. vsz: külső rend hiánya / események a vers keletkezésének idején: 1935 április- választás csalás ( pl. Bajcsy Zsilinszky Endrét Tarpán, a saját falujában erőszakkal buktatták meg, -- pártérdekek befolyásolták a választást --konkrét uatlás van erre a versben)


7. vsz: - belső rend hiánya—gyermekkori emlékei , Öcsödi nevelőszülőkre tesz utalást” ezek idegenek” – ; a pszichoanalízis is a gyermekkorban átélt eseményekre vezeti vissza a lelki eltévelyedését.



8. 9. vsz—a jelenre tér vissza „ Felnőttem már” .

A rend hiánya mellett , a szabadság utáni vágyát fejezi ki



Keress sorokat a versből , amik a legjobban szólnak az óhajtott szabadságról



Verszárlat: Két fő érték a rend és szabadság – gyermekkorban ( jó szóval oktasd, játszani is engedd ) és felnőtt korban egyaránt. Összegzi: mit üzen az embereknek és önnönmagának .


Költői eszközök:

pl.

jelzők: langy, bársony, / finom, tiszta, puha értelemben /

megszemélyesítések: " csendesen morogtak/ a sovány levelek" " guggoltak a bokrok"

2012. febr. 14. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!