Két szám arány 6/5 (tört) :4/5 (tört), összegük 98/15 (tört). Melyik ez a két szám? Hogyan kell megoldani az ilyen feladatot?

2012. febr. 9. 15:58
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen a két szám

a és b

a hányadosuk

a/b = (6/5)/(4/5)

az összegük

a + b = 98/15


Vezessük be a

a/b = p

és

a + b = S

jelöléseket


Az elsőből

a = b*p

ezt a másodikba behelyettesítve

b*p + b = S

b(p + 1) = S

ebből

b = S/(p + 1)

==========


A másik szám

a = b*p

a = S*p/(p + 1)

===========


A p értéke

p = (6/5)/(4/5) = 6/4

p = 3/2


Mivel S értéke adott, csak be kell helyettesíteni a két képletbe.


DeeDee

**********

2012. febr. 9. 18:03
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2012. febr. 9. 19:30