Elakadtam ebben:

A parabola tengelye az x tengely, tengelypontja (-5;0) pont, és az y tengelyből 12 egység hosszúságú húrt metsz ki.

Írjuk fel a parabola egyenletét!


2012. febr. 14. 16:48
 1/1 bongolo ***** válasza:

Vagyis ez egy "oldalára fordított" parabola, aminek általános egyenlete ez:

(y-v)² = a(x-u)

Itt a parabola csúcsa az (u;v) pont, ami most (-5;0).


Vagyis eddig ezt tudjuk:

y² = a(x+5)


Ha az y tengelyből (tehát amikor x=0) 12 hosszú húrt metsz ki, akkor x=0 esetén y=+6 és y=-6 lesznek a parabola pontjai. vagyis pl. a (0;6) pontot behelyettesíthetjük az egyenletbe:


6² = a(0+5)

a = 36/5

2012. febr. 14. 17:45