Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mondatelemzés! Valaki tud...

Mondatelemzés! Valaki tud segíteni? Sürgős!

Figyelt kérdés

Tagadom,hogy igaz volna a bibliai példázat,amely a leomlott babiloni toronyról szól,a torony áll, a torony épül, évezredek óta minden nemzedék tovább rakja egy emelettel az emberiség házát,amely egszer talán hídul fog szolgálni,a kihülő földről a testvér csillagzatokra.



Hány tagmondat van?

Az egyes tagmondatok közt milyen kapcsolat van?

Milyen alárendelés vagy mellérendelések vannak az egyes tagmondatok között?



2012. febr. 15. 14:25
 1/5 A kérdező kommentje:

8-ban ilyen mondatot.. :S

Valaki segítsen!

2012. febr. 15. 14:37
 2/5 Kinga néni ***** válasza:

Tagadom,

hogy igaz volna a bibliai példázat,

amely a leomlott babiloni toronyról szól,

a torony áll,

a torony épül,

évezredek óta minden nemzedék tovább rakja egy emelettel az emberiség házát, /ez nincs külön/

amely egszer talán hídul fog szolgálni,a kihülő földről a testvér csillagzatokra.


rem, jól gondolom–a másikhoz most lusta vagyok... talán később

2012. febr. 15. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

1. Tagadom,

2. hogy igaz volna a bibliai példázat,

3. amely a leomlott babiloni toronyról szól,

4. a torony áll,

5. a torony épül,

6. évezredek óta minden nemzedék tovább rakja egy emelettel az emberiség házát,

7. amely egszer talán hídul fog szolgálni,a kihülő földről a testvér csillagzatokra.


Főmondat az első tagmondat „Tagadom”

Mit tagadok? A 2. tagmondatot tagadom. Ez a tárgy. Az 1. és 2. alárendelői tárgyi kapcsolatban áll.

2. és 3. tagmondat értelmező kapcsolatban áll, mivel az ’amely” szóval elmondod, hogy mit értesz pontosan a 2. tagmondaton.

3. és 4. értelmező kapcsolatban áll. Értelmező, hogy az álló torony

3. 5. szintén értelmező, hogy a torony ami épül arról van szó a 3. tagmondatnál.

A 4es és 5ös tagmondatok mellérendelői viszonyban vannak, mivel egymás mellé egyszerűen csak felsorolod őket.


A 6. és 7.-nek nem tudom mi köze hozzá, de gondolkodok rajta.

Szerintem ez az egész többszörös összetett értelmezői és mellérendelői viszonyban álló tagmondatok tömege.


A 6. 7. lehet hogy tovább kellene szétszedni. Mert mit állítok. "rakja" (állítmány) tehát van még egy főmondat. Ki rakja "nemzedék" ennek a főmondatnak is van egy alanya.

2012. febr. 16. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Lényeg, hogy két főmondat van. Az első amit fenn írtam az 1-5-ig. Ahogy írtam...... remélem.


Aztán van még egy főmondat és hozzá tagmondatok (ha szétszeded a 6.7-est.

Ha ezt is kielemezted, akkor már csak össze kell kapcsolnod, hogy mi köze az 1-5-nek a 6-7-hez.

2012. febr. 16. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Tagadom,hogy igaz volna a bibliai példázat,amely a leomlott babiloni toronyról szól,a torony áll, a torony épül,



6. évezredek óta minden nemzedék

7. tovább rakja egy emelettel az emberiség házát,

8. amely egyszer talán hídul fog szolgálni,

9. a kihülő földről a testvér csillagzatokra.


Tehát a 7-os szintén egy főmondat szerintem. Mit állítok? Rakja Mit rak? Házát (tárgy) kinek a házát? Emberiség (ez a házát-nak a birtokosa) ÁLLÍTMÁNYI RÉSZ

Ki rakja? A 6-os tagmondat (nemzedék). ALANYI RÉSZ Milyen nemzedék

8. és 9. tagmondatok az állítmány tárgyának (azaz az emberiség házának) a bővítménye. Tehát a mondat állítmányi részéhez kapcsolódik. Állítmány -> tárgy -> 8. tagmondat.

Valamint a 8-as 9-essel mellérendelőibe van, mert egyszerűen csak felsorolásszerű.


Hát remélem, nem nagyon kevertem be.

2012. febr. 16. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!