Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segítene megértetni...

Valaki segítene megértetni velem a matek képleteket?

Figyelt kérdés

hiányoztam pár matekóráról, és vettek 2 fajta képletet, amit nem teljesen értek :S leírná nekem valaki hogy hogy kellene ezeket megoldani (szóval ne csak a megoldást, mert más számokkal is szeretném tudni megoldani)

ez előtt úgy vettük, hogy alapfügvény ábrázolása, és akkor sorba a többi töltelék számmal csúsztatgattuk az alapfügvényt

akkor, az egyik példa a következő lenne:

gyökalatt x+2 és -1 ebből (ez még menne is szerintem, de mit kell csinálni ha mondjuk mínusz jel van az egész előtt?)

na akkor ez volt az egyik, a másikat viszont egyáltalán nem értem (mondjuk valami olyan mintha rémlene, hogy át kell írni valami más alakra, és abban az alakban már lehet hogy menne az ábrázolás)

x a négyzeten - 6x+1

és ha lehet itt is valaki el tudná mondani hogy mit kell csinálni ha az egész előtt egy mínusz jel áll?


2012. márc. 3. 15:50
 1/9 anonim ***** válasza:

Másodfokú függvényre nézzünk egy példát:

f (x) = (x-4)^2

haladunk kifele az x-től. Mivel a -4 még a zárójelen belül van, ezért belső transzformációról beszélünk, ami csupán annyit jelent, hogy az x tengelyen fogod "tologatni" az alap rajzot.


Az alaprajzunk ugye az, hogy a nullán áll a felfelé ívesedő V betű. Ugye, ezt tudod?


Ezt az egészet eltoljuk jobbra néggyel (a belső transzformációknál ellentétesek az értékek: ha -4, akkor a pluszba tolom, ha +4 akkor a minuszba tolom.)


Tulajdonképpen kész is ez a feladatunk, mert csak a -4 volt benne.


A tiéd: [link] (Nem tudom, hogy kell megoldani, de ha a googleba beírod a függvényeket, az ki fogja adni.)


Ugye beszéltem itt a belső transzformációról, olyankor a szám a zárójelen belül van, az x tengelyen mozog, és ellentétes irányban, mint az előjel.


Külső transzformációnál a y tengelyen mozog az adott függvény, és megegyező irányban, mint az előjel.


Nézzünk egy gyökfüggvényt:


Gyökalatt x+2, és ebből a -1


Ábrázolod az alap gyökfüggvényt: 0-nál 0, 1-nél 1, 4-nél 2, sat...sat...sat...


Ezt eltolod az x tengelyen 2vel balra, mivel belső transzformáció, és ellentétesen mozog.


Marad még a -1, ez külső transzformáció, egyel lejjebb tolod, és kész is, ábrázoltuk a függvényt.


Amilyen "mozgások" vannak a függvényeknél:

*van a belső transzformáció (x tengelyen, ellentétesen)

*külső transzformáció (y tengelyen, megegyezően)

*van, amikor az egész előtt egy nagy mínusz jel van, olyankor az egész tükröződik lefele, az x tengely vonala alá.


Remélem minden kérdésedre válaszoltam, és tudtam egy kicsit segíteni, ha van bármi, írj nyugodtan.

2012. márc. 3. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Először azt értsd meg, hogy " mintha rémlene, hogy át kell írni valami más alakra"

Ehhez ajánlok egy videót.

http://www.youtube.com/watch?v=lrYsyB8IadI&feature=plcp&cont..

A következő videót én csináltam:

http://www.youtube.com/watch?v=1NB8UIREgNw&context=C30e8269A..

Míg ezeket megnézed (megérted) a függvény transzformációhoz csinálok valami segítséget.

2012. márc. 3. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Itt is világosan össze van foglalva:

[link]

Én a helyedben itt is regisztrálnék és ezeket a videókat is megnézném:

[link]

2012. márc. 3. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Ilyen matekos videókat tölts már még fel.. nagyon nagyon hasznosak.:)


ha lehet, trigonometriával kapcsolatban!:)

2012. márc. 3. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen a válaszokat, már csak 2 dolog nem világos :D

volt az a gyök-ös fügvény: például ha x tengelyen az érték 4, akkor az y-on miért csak a +2 lehet az érték? simán lehetne a -2 is, mivel -2*-2= 4..

a másik meg az, amikor átírunk egy fügvényt, és kiemeléskor marad az egyik érték előtt egy szám (pl.: 2x^2-6x, itt ha kiemelem a 2-őt akkor 2(x^2-3x) lesz, és akkor a végén már lehet is ábrázolni, de pl.: 4x^2+10x-esetében ha kiemelem a 2-őt, akkor 2(2x^2+5)-és ott a x^2 előtt kicsit zavaró az a 2-es)

2012. márc. 3. 18:25
 6/9 anonim ***** válasza:

17:05 válaszolónak:

A szinusz függvény értelmezésének kiterjesztése, visszakeresés témához csináltam a mai videót:

http://www.youtube.com/watch?v=ckb5poFkU8w

A képen látható munkalap is elérhető itt:

[link] oldalon, html változat linknél.

2012. márc. 3. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 TJHooker33 ***** válasza:

a gyök definíció szerint nemnegatív számot jelöl, ezért nem jó a -2

a második esetben a 4et emeld ki, ne 2őt.

2012. márc. 6. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen, azt hiszem már minden értek (jó, biztos nem mindent, de amit kell az tudom :D )

utolsó válaszolónak: én is erre a végeredményre jutottam hogy gyök alatt mínusz nem lehet, de a matek tanár azért adott egy olyan képletet ahol a "gyök alatt mínusz x" volt, ami szerintem hülyeség, de azt mondta hogy ilyenkor nem az y tengelyen kell tükrözni, hanem az x-en.. szerintem hülyeség ez így, de ha ő mondja... :'D

2012. márc. 8. 18:37
 9/9 anonim ***** válasza:
A "gyök alatt mínusz x" lehet, be akkor x<=0. Így a gyök alatti mennyiség pozitív és ez a lényeg.
2012. márc. 8. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!