Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a különbség a rétegvíz,...

Mi a különbség a rétegvíz, karsztvíz, talajvíz, belvíz szerkezeti felépítése között?

Figyelt kérdés
Képet tudna valaki linkelni hozzájuk?

2012. márc. 12. 17:22
 1/5 A kérdező kommentje:
A réteg-és talajvízhetz még találtam a neten,de a többihez nem :(
2012. márc. 12. 17:23
 2/5 anonim válasza:

Szia!

Szerkezeti felépítés alatt nem tudom mit értesz, de földtudományi mérnökként én az alábbi információkat emelném ki :)

Rétegvíz: Olyan vízadó összlet, mely alatt és felett vízzáró réteg helyezkedik el (pl agyagréteg). Rétegvíznél csak víz, illetve a vizet megtartó kőzetről van szó! (Levegő komponens nincs általában) Amennyiben a pórusokban található rétegvízre erő hat (mely a felette található kőzetekből ered), és a zárt réteg megfúrásra kerül, a kútban a víz nívója (vízszint) megemelkedik, így eltér a megfúrás előtti nyugalmi vízszinttől! Ezt a kutat artézi kútnak nevezzük! (inkább megemlítettem :))


Karsztvíz: Karsztosodott kőzetekben a víz kis csatornákat old ki, repedéseket tágít (pl sok csepkőbarlang), és az így keletkező repedésekbe esőzés után víz gyűlik fel! A randszer milyenségétől, és nagyságától függ a karsztvíz mennyisége. Ezért tekinthetőek a karsztforrások nagyon időjárás függőnek! Szerintem szerkezeti felépítés alatt a karsztrendszer tagjait érted. Ezek a következőek: víz, karsztosodott kőzet (dolomit, mészkő), illetve a víz feletti levegő, mivel ezek nem zárt rendszerek, csapadék táplálja általában!


Talajvíz: Ennek több megfogalmazása is van. A lényeg az, hogy Talajvíznél fellelhetőek kőzetszemcsék, víz, illetve levegő, mivel a talajvíz felett nincs vízzáró réteg. A talajvíz a felszínhez eső legközelebbi vízadó réteg, mely alatt vízzáró réteg van, felette azonban nincs! Felülről beszivárgó csapadék táplálja.


Belvíz: Amennyiben olyan sok csapadék esik, hogy a talajvíz a talaj felé emelkedik, belvízről beszélhetünk! Lásd szántőföldeken a pocsolyák :)


Összefoglalva! Sok eső esetén jelenik meg a belvíz, de ez valójában csak a talajvíz megemelkedett formája. Alap helyzetben a felszín alatt pár méterrel van a talajvíz, az alatt vízzáró réteg (pl. agyagréteg) és mindez alatt a rétegvíz (rétegvíz alatt ismét vízzáró réteg).

Karsztvíz pedig mészkő, dolomit környezetben fordul elő!


Remélem tudtam segíteni, és ezekre az információkra voltál kíváncsi :)

2012. márc. 19. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Meg van hévíz
2015. febr. 8. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A fentiek felszín alatti vizek

Két vízzáró réteg gyakran fog közre víztartó réteget

A víztartó rétegbe jutott csapadékvíz a

rétegvíz

2015. febr. 8. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 ernocy válasza:
na ná hogy van,van még szenteltviz,fürdőviz,lábviz-amit illik meg inni,kölniviz,szájviz,de a szarról a vizet le inni na az az igazi viz
2015. dec. 25. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!