Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémiai 'számolás', a megfogalm...

Kémiai 'számolás', a megfogalmazás bonyolult, de csak logika kéne hozzá?

Figyelt kérdés

Inkább logikai nehézségbe ütköztem, semmint hogy a számolás lenne bonyolult... Arról van szó, hogy egy gyógyszer egy szem tablettáját 250 cm3 vízben-savban feloldottam, és az összetevőinek a mennyiségét vizsgáltam (hogy milyen műszerrel, szerintem lényegtelen). Standerdek is készültek, az egyszerűség kedvéért legyen 1, 5, 10 és 100 ppm. Ezt excelben ábrázolva megkapjuk az egyenest (x tengelyen a koncentráció ppm-ben, az y-on pedig a mért érték). Az egyszerűség kedvéért az egyenlet is legyen mondjuk y=2x+6. Ezután következett a minta, aminek a mért értéke(y) 10. Tehát az egyenletből kiindulva megkapjuk az x-et, ami itt 2. Viszont ez a 2 ugye ppm-ben értendő, ami az egész résznek a milliomod része. De mivel nem 1000 cm3-ből indultunk ki (tehát egyből nem kaphatjuk meg mg-ban az eredményt), hanem 250 cm3-ből, ezért itt leblokkoltam, hogy hogy lehetne innen tovább haladni... Ezt a kettőt meg kéne szorozni 4-gyel, esetleg elosztani? Vagy hogyan kaphatnám meg az egy darab tablettában lévő hatóanyag tartalmat MILLIGRAMMban?



Bocsánat a kisregényért, remélem, valamennyire érthető és valaki tud nekem segíteni. Előre is köszönöm!


2012. márc. 19. 11:23
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha a tablettát nem 250 cm³ vízben (savban) oldottad volna fel, hanem 1000 cm³ vízben, akkor 4x hígabb oldatot kaptál volna.


Ha át akarod számítani akkor:


c₁*V₁ = c₂*V₂


c₂ = c₁*V₁/V₂ = 2*250/1000 = 0,5 ppm


1 ppm = 1 μg/cm³


Amúgy szerintem ez nem is kell, mert m = c₁*V₁ = 2*250 = 500 μg = 0,5 mg.

2012. márc. 19. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!