Hány megoldása van a természetes számpárok halmazában az y^2 + 48 = x^2*y egyenletnek?

2012. márc. 20. 08:34
 1/1 bongolo ***** válasza:

Elindulhatsz mondjuk úgy, hogy kifejezed x²-et:


x² = y + 48/y

(y=0 nem ad megoldást (48=0 ellentmondás jönne ki), tehát szabad volt vele osztani. Más kérdés, hogy nem is tartja mindenki természetes számnak a nullát...)


Vagyis olyan y-okat keresünk, amire y + 48/y négyzetszám.


Az látszik, hogy y osztója kell legyen a 48-nak, tehát csak azokat kell kipróbálni. Mivel természetes számpár kell, az osztók közül is csak a pozitívakat.


48=2^4·3^1, tehát (4+1)·(1+1)=10 osztója van. Írd fel mind a tizet és próbáld ki, melyik ad négyzetszámot.

2012. márc. 20. 10:39