Egy mértani sorozat első és harmadik tagjának az összege 25, a második és negyedik tag összege 50. Melyik ez a sorozat?

Levezetéssel ha kérhetném... Egy lány nagyon hálás lenne érte....



2012. márc. 26. 16:37
 1/4 BKRS ***** válasza:

A mertani sorozat elso negy tagja a szokasos jelolessel:

a, aq, aq^2, aq^3

a+aq^2 = 25

aq + aq^3 = 50


vagyis szorzatta irva:

a(1+q^2)=25

a(1+q^2)*q=50

A masodik egyenletben a(1+q^2) helyere 25-ot helyettestive:

25q = 50

q=2

Ezt visszahelyettesitve mondjuk az 1. egyenletbe:

a*(1+2^2) = 25

a*5 = 25

a = 5

vagyis a sorozat:

5, 10, 20, 40

2012. márc. 26. 17:13
 2/4 bongolo ***** válasza:

Nevezzük az első tagját a-nak, a kvócienét q-nak. Az első 4 tagja így:


a, a·q, a·q², a·q³


a+a·q² = 25

a·q+a·q³ = 50


a(1+q²)=25

aq(1+q²)=50


Ebből kapásból látszik, hogy q=2. Ugye látod? (Oszd el a második egyenletet az elsővel.)


Behelyettesítve az jön ki, hogy:

a(1+2²)=25


A folytatást rád bízom...

2012. márc. 26. 17:15
 3/4 bongolo ***** válasza:
Le is maradtam 2 perccel, meg a kvóciensből ki is maradt nálam az s :D
2012. márc. 26. 17:17
 4/4 A kérdező kommentje:
a második valami vigaszdíjban részesülhet a két perc miatt....
2012. márc. 26. 18:08