Aki jó matekból, és van egy kis ideje, válaszolna az alábbi kérdésre?


Egy egyenlő szárú háromszög alapjának végpontjai A(-2;1) és B(4;3). Harmadik csúcspontja a 3x-3y+10=0 egyenletű egyenesen van. Határozza meg ennek a csúcspontnak a koordinátáit!


Ez a feladat... megoldottam így: előbb kiszámoltam az AB oldalegyenest, majd az f egyenest (ami a C pont és az AB oldalegyenes felezőpontján átmenő egyenes), aztán az f és e egyenes metszetét kiszámoltam egyenletrendszerrel, és megkaptam a C pontot... a baj csak az, hogy a megoldás C(20/9;-10/6) lett elvileg 0-nak és 5-nek kell kijönnie...

Holnapra le kell adnom és nagyon sok múlik rajta, aki tud, kérem segítsen :D


2012. márc. 27. 17:37
 1/7 BKRS ***** válasza:

AB felezopontja: (1,2)

AB iranytangense: 2/6 = 1/3

AB felezomerolegesenek (f-nek) iranytangense: -3

f egyenlete:

y-2 = -3(x-1)

vagyis

y = 5-3x



Akkor most a kovetkezo egyenletrendszert kell megoldani:

y=5-3x

3x-3y+10=0

----------


3x - 3(5-3x) + 10 = 0

12x -5 = 0

x = 5/12

y = 5-3*5/12 = 45/12



=========================

Ahhoz, hogy a (0,5) jojjon ki eredmenyul,

ahhoz a (0,5)-nek rajta kellene lennie a 3x-3y+10=0 egyenesen.

Sajnos nincs rajta.

Rajta van pl a 2x-2y+10=0 egyenesen.

Ebben az esetben a megoldas valoban (0,5) lenne.

2012. márc. 27. 17:47
 2/7 A kérdező kommentje:

Óóóó köszönöm :)

De nem jövök rá, mit rontottam el, levezetem, én hogy csináltam:

AB vektor (6;2)= irányvektorral --> normálvektor (-2;6)

AB szakasz oldalegyenesének egyenlete (g): -2x+6y=10

f egyenes párhuzamos g-vel

=> f egyenes normálvektora = g egyenes irányvektorával

tehát f egyenes normálvektora (6;2)

F=AB felezőpontja --> F(1;2)

f egyenes egyenlete: 6x+2y=10

e és f metszete C pont

e: 3x-2y-10=0

f: 6x+2y=10

-->ezt végigvezettem és kijött a 20/9-ed és a -5/3-ad...

hol rontottam el???

2012. márc. 27. 18:02
 3/7 A kérdező kommentje:
** f egyenes merőleges g-re
2012. márc. 27. 18:03
 4/7 anonim ***** válasza:

Az e egyenesnek akkor mi az egyenlete? Itt a megoldásod végén is más van, mint a kiírásban.

Ott ez volt:

[link]

2012. márc. 27. 18:08
 5/7 A kérdező kommentje:

az e egyenes egyenlete nálam az ami meg van adva: 3x-2y-10=0

és így rajzoltam le: [link]

-->nem pontos rajz, de kb így néz ki nálam...

Tudom, hogy elrontottam valamit, de nem tudom mit :S

2012. márc. 27. 18:13
 6/7 anonim ***** válasza:

Vedd már észre, hogy az eredetileg adott egyenes egyenletét mindig máshogy másolod le:

Ez lehet a jó:

[link]

2012. márc. 27. 18:30
 7/7 A kérdező kommentje:

téényleg, rosszul írtam ki...

megvan és ki is jött, köszönöm a segítséget :)

2012. márc. 27. 18:44