Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan történik a nitrogén...

Hogyan történik a nitrogén körforgása?

Figyelt kérdés
Már több helyen is utána néztem, de sehol sem volt érthetően leírva, se könyvben, sem a neten. Valaki el tudná nekem érthetően magyarázni, nagyon alaposan? (Hogy melyik baktérium mit csinál, mi történik, stb...) Előre is köszönöm!

2012. márc. 30. 09:17
 1/3 anonim ***** válasza:

A lényeg, hogy a Nitrogén fontos atom, az aminosavak mindegyike tartalmaz nitrogén atomot, amiből meg a fehérjék épülnek fel.


A levegő 78%-a nitrogén, de ezt nem tudják se a növények, se az állatok feldolgozni.


Viszont a talajban élnek olyan baktériumok, amik a légköri nitrogén át tudják alakítani több lépésben.

Ammónia jön létre, majd abból nitrit és nitrát.


Ezt már fel tudják venni a növények, az állatok megeszik a növényeket, azokat más állatok, így minden élőlénybe eljut a nélkülözhetetlen nitrogén.


Viszont vannak olyan baktériumok is, amelyek a a nitrátokat visszaalakítják elemi nitrogénné. Jellemzően az elpusztult növények állatok bomlásakor keletkezik elemi nitrogén.

De ez csak oxigéntől mentes vagyis anaerob környezetben valósul meg.

2012. márc. 30. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm, így már értem a lényegét!

Esetleg tudnál írni egy kicsit a kémiai részéről (nitrátion, nitrition) is és a baktériumokról is? ( Nitrifikáló, denitrifikáló, stb... baktériumok, hogy melyik mit csinál, mit alakít mivé)

Sajnos elég részletesen kell tudnom, mert emelt érettségire készülök.

Köszönöm! :)

2012. márc. 30. 16:01
 3/3 anonim ***** válasza:

én is épp ezzel szenvedek, szerintem sincs egy helyen se meg normálisan... az ionos részhez találtam a sulineten dolgokat, ott szerintem a folyamat nem érthető, csak a baktériumok tevékenysége van viszonylag normálisan levezetve:


[link]


bár gondolom március óta már megértetted, de ha mégse, jól jöhet :-)

2012. máj. 22. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!