Geometriai szerkesztés. Segítene valaki? 9. osztály

Figyelt kérdés

Szerkessz szabályos 8 szöget ha adott körülírt körének középpontja (O) és egy-egy egyenes amelyek a szabályos 8 szög két szomszédos csúcsára illeszkednek.


Le tudná valaki írni a szerkesztés menetét és a diszkussziót?


A segítséget előre is köszönöm.


2012. ápr. 1. 16:24
 1/7 anonim ***** válasza:

O-ból merőleges állítasz az egyenesre. Az megadja az egyik oldal felezőpontját.


O-ból az oldalak 45 fokos szögben látszanak (360/8)


Legyen két csúcs A és B. AB felezőpontja F.


ABO háromszög egyenlőszárú, szárszög 45 fok.


OF felezi a szöget. A-t és B-t úgy kapod meg, ha OF-re szerkesztesz egy 22,5 fokos szöget O-ban.


Ha megvan A, akkor OA sugárral megrajzolod a kört, majd AB ívet felméred még 7-szer a körre.


Diszkusszió: Mindig egyértelműen szerkeszthető a 8-szög.

2012. ápr. 1. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Be tudnál linkelni egy képet is? Sajnos nem megy így se, mindig egy 6 szöget kapok. A segítséget előre is köszönöm.
2012. ápr. 1. 18:07
 3/7 anonim ***** válasza:

Tessék

[link]


1. ábra ez van megadva


2. ábra merőleges állítani az egyenesre: piros


2/b ábra 22,5 fokos szög szerkesztése.

A piros egyenesre állítasz merőlegest O-ban majd kétszer megfelezed. Ekkor 22,5 fokot kapsz. Ez megadja B pontot. TOB szöget átmásolod így kijön az A pont.


3-as ábra. OA sugárral felrajzolod az egész kört.

Majd A-ba leszúrod a körződet és AB távolsággal kimetszed a C pontot. C-ből utána a D-t és így tovább.


Ez egy 8szög lesz.

2012. ápr. 1. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
ugyanúgy csinálom ahogy te, majdnem megegyező a két szerkesztés a tiéddel mégsem jön ki a 8szög, állandóan 6 szöget kapok, de most nézem 2 egyenes van megadva a feladatban.
2012. ápr. 1. 18:51
 5/7 anonim ***** válasza:

OKé bocs hülye voltam. Egy egyenest olvastam.


De TE akkor kapsz 6szöget, ha 30 fokos szöget szerkesztesz a TO egyenesre ha oda 22,5 fokosat teszel, akkor kijön a 8szög.

Vagy az oldalakat nem tudod megszámolni :)


Később megpróbálom a rendes feladatot (két egyenessel) ha már eddig félrevezettelek :)

2012. ápr. 1. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszi hogy segítesz, a geometria sose volt az erősségem.

Akkor szerintem az előző feladatban amikor egy egyenessel csináltam akkor biztos 30 fokosat szerkesztettem mert mindig 6 szög jött ki. Biztos pontatlanul szerkesztettem.

2012. ápr. 1. 19:05
 7/7 anonim ***** válasza:

Oké megvan a rendes feladat.


Legyen a két egyenes "e" és "f".

Az e egyenest el kell forgatni O pont körül 45 fokkal. e' egyenes és f metszéspontja adja az A pontot.

(magyarázat: B-t elforgatod O körül, akkor éppen A pontba esik. B-ről tudod, hogy rajta van az egyenesen így az egész egyenes elforgatása biztosan elforgatja B-t)


Egy kérdés van, hogy merre 45 fokot, mert 2 irányba is lehet. Valszeg mindkettőbe kell. És a diszkusszióba kell leírni, hogy mikor van 1 meg 2 megoldás.


OA távolsággal körözve e és a kör metszéspontja megadja B-t. Innentől meg AB távolságot kell 8-szor felmérni.



Hogy kell egyenest forgatni?


Kijelölsz rajta két tetszőleges pontot. X,Y

Összekötöd O-val. Megszerkesztesz egy 45 fokos szöget, és a másik szárra fölméred OX távolságot. Így kijön X' majd Y' a kettőt összekötöd ez lesz az e' egyenes.



Diszkusszióra annyit tudok mondani, hogyha e' és f -nek kell metszéspontja legyen. Ez akkor van, ha e' és f nem párhuzamos, vagyis

ha e és f 45 fokos szöget zár be, akkor a két forgatási irány közül csak az egyik lesz jó. Ilyenkor 1db 8szög van.


Minden más esetben 2db.


(De a diszkusszióra nem vennék mérget)

2012. ápr. 1. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!