Egyenletrendezés ismeretlenre, hogyan?

0,2*k^1/3=(0,2+0,1+0,15)*k
2012. ápr. 3. 23:38
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Jobb oldalon összeadod a számokat:


0,2*k^1/3=(0,45)*k osztod mindkét oldalt k^1/3-onnal


0,2=0,45*k^(2/3) Osztod 0,45-el


4/9 = k^(2/3) Mindkét oldalt 3/2 hatványra emeled (Vagyis köbre és utána négyzetgyököt vonsz)


0,2963=k

2012. ápr. 3. 23:50
 2/13 A kérdező kommentje:
Azt el tudod magyarázni, hogy amikor elosztom 1/3-dal, akkor miért ^2/3-on lesz?:)
2012. ápr. 3. 23:59
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

k/[k^(1/3)]=[k^1]/[k^(1/3)]=k^(2/3)


Azonos alapú hatványokat úgy osztunk, hogy a kitevőket kivonjuk egymásból

2012. ápr. 4. 00:02
 4/13 A kérdező kommentje:

k^1 = k^3/3


ergó:


3/3-1/3=2/3


Köszönöm!

2012. ápr. 4. 00:07
 5/13 A kérdező kommentje:

Még lenne egy kérdésem:


0,2/0,45 = 0,444


Hogy írtad át közönséges törtté?


Illetve lenne még kérdésem: egyenletrendezésnél mindig a kisebb ismeretlen/konstatot alakítom, ugyebár ?

2012. ápr. 4. 00:13
 6/13 anonim ***** válasza:

0,2/0,45 = 20/45 (bővítettem 100-al)

és most egyszerűsítek 5-el

20/45=1/9


Bocs, de a másik kérdést nem értem.

2012. ápr. 4. 00:16
 7/13 anonim ***** válasza:

Vagyis

20/45=4/9

2012. ápr. 4. 00:16
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!:)


Például itt ez a feladat:


-3x+2-1= 2x+1


Ha elveszek 2x-et(azaz a nagyobb ismeretlent alakítom), akkor nem lesz jó az egyenlet a megoldásnál, mert 8,5 nem egyenlő -4-gyel.


Viszont ha hozzáadok 3x-et(azaz a kisebb ismeretlent alakítom), akkor jó lesz az egyenlet a megoldásnál, mert 1 egyenlő 1-gyel.


Ez ugyanez elmondató a konstans(számok)ra is ?:)

2012. ápr. 4. 00:20
 9/13 A kérdező kommentje:

Illetve még egy utolsó kérdésem lenne:


tizedestörteket hogyan írsz át közönséges törtté ?

2012. ápr. 4. 00:21
 10/13 anonim ***** válasza:

-3x+2-1= 2x+1 Egyenletrendezésnél csak anyni a lényeg, hogy mindkét oldalhoz UGYANAZT add hozzá, vond ki, vagy ugyanazzal szorozd meg/oszd el.


Itt hozzáadok mindkét oldalhoz 3x-et


-3x+2-1+3x= 2x+1+3x akkor a bal oldalon -3x+3x-val tehát az 0.


1=5x+1 /-1 mindkét oldalból

0=5x / osztani 5-el

x=0


De első lépésben le is vonhatod 2x-et

-5x+1= +1 /-1 mindkét oldalból

-5x=0 /osztani -5-el

x=0



Tizedestörtek átalakítása kicsit nehezebb ügy, ha még nem tanultátok, akkor majd fogjátok. Egyelőre inkább nem fejteném ki :)


Ha véges a tizedestört:

0,2

vagy 0,38 akkor könnyű átalakítani

0,2 =2/10

0,38=38/100 (eleve úgy olvassuk, hogy 38 század)

2012. ápr. 4. 00:33
1 2