Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mű (novella) elemzés miért...

Mű (novella) elemzés miért nem megy?

Figyelt kérdés
Most fogok érettségizni, de nagy gondjaim vannak a novella elemzéssel:( Hiába tudom a szempontokat és figyelek, hogy ne tartalmat írjak egyszerüen mindig 1-2-es lesz :( most lesz az év végi vizsgám és ha 1-es l-lesz nagy bajban leszek:( Nem tudom mit csinálok rosszul. Valaki nem tud tippeket adni, hogy mi az amit feltétlen írjak vele, mert jó pont vagy mit hogyan csináljak? Barátnőm szinte csak tartalmat ír és neki 2-es lett az utobbi, én meg szempontok alapján és 1-es :( Nagyon félek :/
2012. ápr. 5. 09:22
 1/8 anonim ***** válasza:
Ha el tudnánk olvasni az eddigi rossz dolgozataidat, talán tudnánk többet mondani. Nincs kedved lefotózni, beszkennelni?
2012. ápr. 5. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
nem adják ki :( eddig egyet sem láttam még :(
2012. ápr. 5. 09:43
 3/8 A kérdező kommentje:
az utóbbinál 2.5 oldal helyett 2 oldalast írtam lehet azért lett rossz, de hogy 1-es ilyen miatt...nem tudom
2012. ápr. 5. 09:44
 4/8 anonim ***** válasza:
76%

Novellaelemzés szempontjai


1. Életrajzi, irodalomtörténeti háttér


Helyezd el a művet a szerző életművében!

Van-e összefüggés az író életrajza és az elbeszélő személye, szituációja között?

Hogyan jelennek meg a novella műfaji sajátosságai a műben?


2. Szöveghű elemzés


a) Cím, alcím, mottó és a szöveg viszonya.

Megjelenik-e szövegben a cím? Milyen szereppel, mit hangsúlyoz?

Mi indokolja a címadást?

A cím és a szöveg hangulata (ld. Kosztolányi Fürdés – hangulatos cím vs tragédia a cselekményben)

Milyen más címet / alcímet lehetne adni a műnek?


b) A novella hangulata: az első sorok elemzése. Mit sejtetnek az első sor szavai / mondatai a novella egészéről?


Nyelvi eszközök:

Szókincs (gyakran ismételt szavak).

Mondatszerkesztés.

Szereplők „élőbeszédének” idézése.

Költői eszközök szerepe a novella hangulatának megteremtésében.

- milyen céllal használja a nyelvi eszközöket, mit üzen ezekkel – milyen hangulatot teremt?


Tartalmi eszközök:

A cselekmény terének és idejének vizsgálata. Miért pont ott, akkor? Milyen szimbolikus üzenete van ennek? (Karácsony vs. magány)

Ellentétek és párhuzamok a novella cselekményében (ismétlőd események)

- milyen céllal használja a tartalmi eszközöket, mit üzen ezekkel – milyen hangulatot teremt?


c) A novella szerkezete

Bevezetés, helyzetismertetés – alapkonfliktus.

Fokozás, feszültségkeltés (ismétlődő események) – konfliktus kibontakozik.

Tetőpont – legfontosabb jelenetek, mondatok – összecsapás…

Megoldás – tanulság…


d) Az elbeszélő személye – nem azonos a szerzővel! Minden novella fikció!

Kivülálló személy? Része a műnek?

Hogyan értelmezi a cselekményeket?

Gyermekelbeszélő?


e) A szereplők jellemzése

Honnan jön, mit tudunk a múltjáról?

Mi a célja, értékrendje?

Milyen a külseje, milyen belső tulajdonságok, jellemvonások derülnek ki ebből?

Milyen szokatlan / szokásos, tipikus dolgokat tesz? Ezek alapján milyen a jelleme?


Minden bekezdés után kössük a gondolatot a mű egészéhez, gondolatmenetéhez!


3. Szubjektív elemzés

Mi a mű üzenete? Hogyan hatott rám, milyen érzelmeket váltott ki belőlem?

(Lehetőségek gondolatban, csak a végkövetkeztetést írd le: újságíróként riportot készíteni a szereplőkkel; egymás szempontjából bemutatni a szereplőket, ajánló a novellához…)


Nem tudom ezek alapján írod e.. amúgy tény, hogy tartalmat is kell írni, nem csak szempontokat..de a tartalmat is röviden. :)


Sok sikert :)

2012. ápr. 5. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Annyi ilyent néztem már át és nekem a 3-as már tökéletes lenne érettségin is ebből tudván, hogy nehezen megy, de úgy félek, hogy ott is 1-es lesz, mert mi ezt nem gyakoroljuk. 3 ilyent írtam életemben suliban :/
2012. ápr. 5. 10:02
 6/8 anonim ***** válasza:

Ezentúl minden dolgozat után kérd meg a tanárodat, hogy üljetek le, és beszéljétek meg a hibákat. Mi mindig kikaptuk, és volt mellé kommentár is, bár tudom, a mi gimnáziumi tanárunk abszolut profi volt a szakmájában.


A megadott oldalszám, amit írtál szerintem a minimumot jelenti általában, és csak akkor kap valaki jó jegyet akkor is, ha fél oldallal kevesebbet írt, ha tényleg profi a dolgozat tartalma. Ha mondjuk csak a terjedelem a gond, használj hosszabb szavakat (tehát=ebből az következik, hogy), vagy kitöltőeket. Ismételj, ha nyomatékosítani akarsz valamit, ez is helyet foglal.

2012. ápr. 5. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
75%
Biztos nem csípáz a tanár....nálunk is ilyen köcsög genyák ha nem tetszik aa búrád, megvág azt kész..
2015. máj. 3. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 tutinincsilyennév válasza:
100%
Végül hányas lett a magyarod? :) Tudom jópár éves írás ez, de érdekel.
2017. ápr. 4. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!