Fizika, rugós, rezgős kérdés?


Van egy ℓ0 = 32 cm hosszú, k = 5,6 N/m rugóállandójú rugónk. Ezt a rugót függőlegesen

fellógatjuk és a végére akasztunk egy m tömegű testet, majd meghúzzuk lefelé, hogy a

hossza 60 cm legyen, elengedjük, és megmérjük 10 rezgés idejét: t10 = 9,2 s.

a. Mekkora a rugó végére akasztott test tömege?

b. Mekkora a rezgés amplitúdója?

c. Rajzoljuk meg a testre ható erőket a rezgőmozgás alsó és felső pontjában!



köszi előre is :)


2012. ápr. 9. 12:42
 1/2 A kérdező kommentje:

mely képletekbe?

ez már összetettebb példa...

2012. ápr. 9. 13:19
 2/2 bongolo ***** válasza:

a)

A körfrekvenzia:

ω = √(D/m)

A periódusidő:

T = 2π/ω

Ezekből ki tudod fejezni a tömeget.


Ja, most látom, hogy ti k-val jelölitek a rugóállandót, én meg D-vel jelöltem, de az ugyanaz.


b)

A rugó kezdetben L0=32 centi hosszú. Amikor szép lassan ráakasztjuk a testet a rugóra, akkor kinyúlik (még nem rezeg). Ha már kiszámoltad a test tömegét, akkor ki tudod számolni most azt is, mennyivel nyúlik meg a rugó ilyenkor: L1=m·g/D, bocs, L1=m·g/k.

Utána a feladat szerint addig nyújtjuk, amíg összesen 60 centi nem lesz a hossza. Ez az utolsó megnyújtás mérete lesz a rezgés amplitúdója (A). Vagyis összesen:

L0 + L1 + A = 60cm


Ebből kijön az amplitúdó.


c)

Az alsó pontban hat a testre a gravitáció (m·g) lefelé, a rugóerő (k·(L1+A)) felfelé.

A felső pontban is hat a gravitáció lefelé. A rugóerő attól függ, mekkora az amplitúdó. Ha A<L1 jött ki az előző részfeladatnál, akkor a rugóerő továbbra is felfelé hat, k·(L1-A) nagysággal. Ha viszont A>L1 volt, akkor k·(A-L1) rugóerő hat lefelé.

2012. ápr. 9. 22:40