Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tudnátok segíteni az Egri...

Tudnátok segíteni az Egri csillagok olvasónaplómban?

Figyelt kérdés

Nagyon sok feladat van és nem győzöm elkészíteni a feladatokat. Lassan itt a leadási határidőm és sok feladat még nincs készen. Valaki tudna segíteni nekem? Lehetőleg olyanok segítsenek akik olvasták mér a könyvet...


A kérdések, amiket még nem tudtam elkészíteni:

1. Mennyi időt ölt fel a regény?

2. Csoportosítsd a szereplőket!

A) Fő - mellék szereplők

B) Pozitív - negatív szereplők

3. Magyarázd meg a regény és az egyes fejezetek címében rejlő metaforikus jelentést! (Egri csillagok, Hol terem a magyar vitéz, Oda Buda!, A rab oroszlán, Eger veszedelme, Holdfogyatkozás) / Ebből kettő címet nagyjából meg tudnék magyarázni, de nem hiszem, hogy jól, ezért kérek ebben is segítséget... /

5. Gyűjts

a) beszédes, árulkodó előjeleket

b) véletlenszerű találkozásokat, amelyek hatnak a cselekmény alakulására

c) meghatározó jelentőségű tárgyakat; nevezd meg, kihez tartoznak

d) fogságba eséseket és szabadulásokat

e) álruhás jeleneteket, helyzeteket


Ezekben kéne segíteni. Amúgy összesen több mint 20 feladat van, a fogalmazásokat, meg hasonlókat már nagyjából megírtam, sok gyűjtő munka is volt. Ezek viszont nem lesznek készen időben, és még így is sok van hátra...

Előre is köszönöm, ha valaki segít!

Ja, ha valaki írna priviben is, és segítene, azt is megköszönném!



2012. ápr. 13. 14:38
 1/6 A kérdező kommentje:
Valaki segítsen! 29-én le kell adnom, ha nem leszek készen, egyest kapok és így is 3-ra állok...
2012. máj. 21. 19:43
 2/6 anonim ***** válasza:

Tudod, ez nem olyan dolog, hogy csak leülök, aztán öt perc alatt megvan.

Itt nekünk is komoly gyűjtő munkát kell folytatnunk, keresgélnünk kell a szövegben, mert mi már régen olvastuk ezt a könyvet.

Aztán van, akinek van kedve segíteni, van akinek nem.

Azt gondoltam, talán már eddig írtak neked priviben.

Elkezdem, és talán majd más folytatja.

Ha nem, akkor ahogy időm engedi, folytatom.


1./ Mennyi időt ölt fel a regény?

Kezdés:


"Hát csak tedd félre az idei kalendáriumot, tisztelt olvasóm, és vedd elő gondolatban az 1533-it. Annak az évnek a májusában élsz te mostan, s vagy János király az urad, vagy a török, vagy I. Ferdinánd."

És itt vannak a további dátumok:


1545: A töröké már Buda, Esztergom, Fejérvár, Szeged, Nógrád, Hatvan, Veszprém, Pécs - csaknem az egész ország.


1546: A török 15 szandzsákra osztotta Magyarországot. A magyaroké csak a Felföld maradt, és egy-két megye Ausztria mellett.


1547: A magyarokat nemcsak a török nyúzza, hanem az osztrák is.


1548: Luther és Kálvin vallása az egész országban terjedez. Nemcsak a török és az osztrák az ellenség, hanem egymásnak is ellensége a magyar.


1549: A török mindent szed adó címén, még gyermeket is.


1550: Erdély ellen oláh és török sereg indult. Fráter György néhány nap alatt ötvenezer embert állított talpra. Az oláht megverték. A török visszakotródott.


1551: Izabella királyné távozott Erdélyből. Fráter Györgyöt orgyilkosok megölték.


És következett az 1552. esztendő./Egervár ostroma/

1552. október 16. Az utolsó ostrom./


2. Csoportosítsd a szereplőket:

Ezt elég nehéz lesz, mert néhányuknál nem egyértelmű, hogy fő- vagy mellékszereplő-e.

Főszereplők:

Bornemissza Gergely, Cecey Éva, az öreg Cecey, Bálint pap, Dobó István, Török Bálint, Mekcsey, Fügedy, Hegedűs, Sárközi a cigány,Varsányi Imre /később Dobó kémje/


Jumurdzsák, Hajván,


A többi pedig mind mellékszereplő. Ezeket csak fel tudod sorolni?

Kezded az első résztől:

Éva anyja, Gergő anyja, a pap, akit megkínoztak, Gáspár, Margit, András kocsis, akik rabok voltak és így tovább.

2012. máj. 21. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget, tudom hogy nem ilyen egyszerű, nagyon sokat dolgoztam rajta, a könyvet már 3x elolvastam, de ez nem megy. Amúgy senki sem írt, sajnos, ezért kezdem feladni...

Már a legtöbb kész, már csak ezek kellenek:

- Magyarázd meg a regény és az egyes fejezetek címében rejlő metaforikus jelentést! (Egri csillagok, Hol terem a magyar vitéz, Oda Buda!, A rab oroszlán, Eger veszedelme, Holdfogyatkozás)

- Gyűjts

a) beszédes, árulkodó előjeleket

b) véletlenszerű találkozásokat, amelyek hatnak a cselekmény alakulására

c) meghatározó jelentőségű tárgyakat; nevezd meg, kihez tartoznak

d) fogságba eséseket és szabadulásokat

e) álruhás jeleneteket, helyzeteket

- Hogyan alakul az anyák sorsa a regényben?

a) Gerő édesanyja

b) Vicuska mamája, Ceceyné

c) Izabella királyné

- Találtál-e tréfás jeleneteket? Melyek voltak ezek?


/ Már csak ezek kellenek, lehetőleg, ha valaki segít az priviben segítsen. Köszönöm! /

2012. máj. 22. 18:12
 4/6 A kérdező kommentje:

Amúgy, ha valakinek lesznek hasonló feladatok, akkor segítek. Leírok párat a fentieken kívül, hogy mik voltak nekünk:

- Írj 2 oldalas Gergőről.

- Mi a véleményed a regényről? (4-5 mondatban válaszolj!)

- Miket tudsz Varsányiról?

- Mi a gyűrű útja?

- Mi a térkép útja?

- Ki volt a kedvenc szereplőd? Miért?

- Mit tudsz a mű keletkezéséről?

- Írd le vázlatokban a történet cselekményét

- Hegedűs jellemzése röviden

- Éva életútja

- Gergely szökése címmel írj fogalmazást!

- Írd le röviden, hogyan zajlott az ostrom!

- Készíts elbeszélést Dobó apródja voltam címmel

- Melyik volt a kedvenc rászed? Miért?

2012. máj. 22. 18:20
 5/6 anonim ***** válasza:

Szia!

A holdfogyatkozást ide kiírom,. hátha valaki segít.

A törökök zászlójában van egy félhold és csillagok.

Mivel a csillagok az egrieket jelentik, ezért a hold szimbolizálja /szerintem/ a törököket.

Egernél csúfos vereséget szenvedtek, ezért haza kellett nekik takarodniuk.

Vagyis itt a holdfogyatkozás a törökök vereségét jelenti.

Ennél jobban nem tudom megfogalmazni.

Valaki nem segítene?

2012. máj. 23. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Szia!


Sikerült minden kérdésre válaszolni? Sajnos én tegnap későn értem haza és már nem segíthettem.

Írtad, hogy ma le kellett adni.

2012. máj. 25. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!