A 2-es és a 3-as számjegyek felhasználásával írjunk fel találomra egy tízjegyű számot! Mi a valószínűsége annak?


a) páros számot kapunk

b) 3-al osztható számot

c) 9-el osztható számot

d) 6-al osztható számot kapunk?


2012. ápr. 18. 14:21
 1/5 anonim ***** válasza:

A) Ha 2-re végződik, akkor páros, ennek valószínűsége 0,5. Magyarul 50% az esély.


B) Hárommal osztható, ha a számjegyek összege osztható. Akárhány 3-as írsz bele, akkor az nem befolyásolja az oszthatóságot, de ha a kettesek száma nem osztható 3-al maradék nélkül, akkor nem lesz osztható. Lehet benne tehát 3, 6, vagy 9 darab kettes, mindegy hogy hol áll, osztható lesz. Nem vagyok benne biztos, de ennek megfelelően 0,3 a valószínűség.


C) 9-el akkor osztható, ha a számjegyek összege osztható 9-el, ez minden harmadik 3-al osztható számra igaz, felhasználva a B) példa eredményét (0,3 osztva 3-al) 0,1 az eredmény.


D) 6-al akkor osztható egy szám, ha kettővel és hárommal is osztható. Ha a B) megoldásom helyes, akkor minden második hárommal osztható számot jelenti, az eredmény 0,15.


Ha a B példát elszámoltam, akkor a többi is rossz. Az A) biztos jó! :)

2012. ápr. 18. 14:35
 2/5 anonim ***** válasza:

B)

3, 6 vagy 9 db kettes van benne.


Az összes számok száma: 2^10 (minden pozícióban 2 vagy 3-as állhat, ezért 2*2*...*2 szám lehet.)


Amiben 3 db 2-es van az (10 alatt a 3)

6 db 2-es van az (10 alatt a 6)

9 db 2-es van az (10 alatt a 9)


Vagyis a valószínűség:

[(10 alatt a 3)+(10 alatt a 6)+(10 alatt a 9)]/2^10=

(120+210+10)/1024=0,33203125


c) 3 db 2-es és 7db 3-as kell bele

(10 alatt a 3)/2^10=120/1024=0,1171875


D) 6-al osztható.

2-esre végződik, a B részt kell kicsit átalakítani.

1. A 3 db 2-esből 2-őt az első 9 helyre kell valahogy tenni.

(9 alatt a 2)

2. A 6 db 2-esből 5-őt az első 9 helyre kell valahogy tenni.

(9 alatt az 5)

3. A 9 db 2-esből 8-at az első 9 helyre kell valahogy tenni.

(9 alatt az 8)


[(9 alatt a 2)+(9 alatt az 5)+(9 alatt az 8)]/2^10=

(36+126+9)/2^10=0,166992


EZ NEM PONT A FELE a B-nek.

2012. ápr. 18. 14:45
 3/5 anonim ***** válasza:

Pont a fele, de te 0,33-ból számoltál, én meg 0,3-ból.


A tied pontosabb, az enyémet egy általános iskolás is kiszámolja, és közelítőleg jó eredményt ér el vele. Tényleg kérdező, ez hanyadik osztályos feladat?

2012. ápr. 18. 15:28
 4/5 bongolo ***** válasza:
Ifjutitan-nak van igaza, nem pont a fele.
2012. ápr. 18. 16:14
 5/5 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen a válaszokat!


annyival egészíteném ki, hogy a 3-al oszthatóságnál kimaradt a 0db 2-es 10db 3-as eset. Az is osztható 3-al.

2012. ápr. 20. 23:01