Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell ezt megcsinálni SN...

Hogy kell ezt megcsinálni SN 7490-es aszinkron dekádszámlálóval?

Figyelt kérdés
N=12-es frekvenciaosztó, a jel kitöltési tényezője q=0,5 legyen.
2012. ápr. 23. 16:06
 1/6 bongolo ***** válasza:

A 7490-esben 2-es meg 5-ös osztó van, vagyis 10-es osztást tudsz vele csinálni. A 7492-es az, ami 12-es osztást csinál (abban egy 2-es meg egy 6-as osztó van). Nem olyanból kell? Szokták néha 7490-es családnak hívni, amibe a 7492-t is beleértik.


Persze ha mindenféleképpen 7490-esből kell csinálnod, akkor mondjuk kettő ilyenből meg néhány külső kapuból biztos meg lehet csinálni.

2012. ápr. 23. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
7490-esből kell, de nekem sehogy se sikerül, mert úgy tudom, hogy csak 0-ra tud resetelni vagy 1001-re és 0,5 a kitöltési tényező. Nekem ez lehetetlennek tűnik, de állítólag egyből is meg lehet csinálni.
2012. ápr. 23. 21:07
 3/6 bongolo ***** válasza:

Hmm, fura. Szerintem külső tároló kell hozzá (akár egy újabb 7490-ben lévő JK flip-flop, vagy bármilyen más JK vagy T flip-flop). A 7490-est akkor 6-os osztónak kell huzalozni, a külső ff csinálna 50%-os kitöltésű 12-es osztást.


De ha mégis lehet külső tároló nélkül, érdekel, írd már meg az eredményt :)


Ezt az összeállítást ismered? 2-től 10-ig tetszőleges arányú osztás egyetlen 7490-es huzalozásával:

[link]

A 7-es osztás trükkös: 6-nál rögtön 9-re reset-eli magát, úgy csinál még egy ütemet. Bár ez most nem segít neked, csak érdekesség.

2012. ápr. 24. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Igazad van mégis kettővel kell megcsinálni, bocsi. De így se tudom hogyan kell resetelni.

Tudsz ebben segíteni?

2012. ápr. 24. 17:33
 5/6 bongolo ***** válasza:

Először a 6-os osztó:


Amit küldtem linket, onnan nézd a DIVIDE by 6 kapcsolást pont középen:


CKA a bejövő jel. A kettes osztó kimenetét (QA) ráköti az 5-ös osztó órajelére (CKB), ezzel megy a 10-es osztás. Aztán a QB és QC kimeneteket köti a két R0 bemenetre. Amikor mindkettő 1-es, akkor fog reset-elni. QB a 2-es helyiérték, QC a 4-es, az összegük 6. Vagyis így számol:

0 1 2 3 4 5 (6)0 stb.

Szóval egy pici pillanatig megjelenik a Q kimeneteken a 6 is, de rögtön reset-el is 0-ra.

A leosztott frekvencia a QC kimenet lesz (annak 4 a helyiértéke a számértékben). Ennek jelszintjei ilyenek: felülre írtam a QA-QB-QC-QD bináris kimenetek értékét decimálisan, alá a QC=4 értékét:


0 1 2 3 4 5 6 0 ...

0 0 0 0 1 1 1 0 ...


Ennek a kitöltési tényezője egyébként 1/3 (mivel a 6-oshoz tartozó 1 szint csak nagyon pici ideig áll fenn, rögtön 0 lesz).


A másik 7490-es CKA bemenetére kell kötni az első kimenetét, tehát QC-t. A 12-es osztás kimenete a második 7490-es QA kimenete lesz. Szóval csak a 2-es osztót használjuk belőle, az 5-ös osztó parlagon marad.


A kitöltési tényező 50% lesz, hisz az osztás végén egyetlen 2-es osztó lett így.

2012. ápr. 24. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
A linket nem tudom megnyitni az internet security miatt (nem értek hozzá szóval nem tudom hogy lehetne mégis megnézni), de azt hiszem így, hogy leírtad sikerülni fog. Köszönöm a segítséget!
2012. ápr. 24. 18:52

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!