Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hol találhatok elemzést a...

Hol találhatok elemzést a Kosztolányi: New York, kávéház-ról?

Figyelt kérdés

Kerestem a neten mindenhol, de csak magáról a kávéházról ad ki oldalakt. Nekem Kosztolányitól a műelemzés kéne. Vki tudna segíteni? Vagy aki tud fejből írni picit?



köszi



2012. ápr. 28. 13:58
 1/1 anonim válasza:

Először is olvasd el, és az elemzésbe írj bele sok idézetet, hogy lássa a tanár hogy olvastad - az interneten megtalálod:


New York, te kávéház, ahol oly sokat ültem,

hadd nyissam ki az ajtód, leülni még szabad tán,

csak mint a koldusnak, aki pihen a padkán,

s megnézni, mi maradt belőlem és körültem.

E nyári koraestén, hogy még mind vacsoráznak,

meginnék asztalomnál egy langyos, esti kávét,

és mint hívő keresztény, elmondanék egy ávét,

múltán az ifjúságnak s múltán a régi láznak.


Tehát az elmúlt ifjúságról ír, ahol a társaival együtt dolgoztak, írtak, álmodoztak a kávéházban, tervezgették a jövőt. A lelkes, lázas, dinamikus ifjúság elmúlt, és a kérdés hogy mi maradt belőle. A barátok közt sokan nincsenek már, mások ülnek a régi asztaloknál, és az álmok is tovaszálltak.

Nosztalgikus hangvételű vers, az ifjúság, a régi kávéházi hangulat felidézése.

Egyébként visszatérve a mai korhoz a kávéházat felújították, de most már csak a pénzes turisták látogatják, üresek a régen zsúfolt asztalok, az értelmiségiek, tanárok, diákok, írók, költők már nincsenek ott, csak az üres hamis ragyogás. (azért hamis, mert a kávéházak igazi hangulatát az adja, hogy a város lakossága látogatja - jelenleg Budapesten nincs olyan polgárság, olyan értelmiségi közösségi élet amelyik megtölthetné és életet adhatna a kávéházaknak.

2014. ápr. 19. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!