Hogy számoljam ki, hogy 10 a -6,9. -en mennyi? A számológépbe nem tudom beírni.

2012. máj. 1. 15:14
 1/8 bongolo ***** válasza:

Biztos van a számológépeden egy olyan gomb, aminek xy vagy yx a neve (a második betű felső indexben van), vagy esetleg az x felső indexében egy fehér négyzet látszik. Ezzel lehet hatványozni. Legtöbbször úgy kell használni, hogy:

10 xy -6.9 =


Próbáld ki először kis számokon, pl.

2 xy 3 =

ha 8 lesz az eredmény, akkor OK (2³). Ha 9 az eredmény, akkor fordított irányban van a hatványozás (3²)

2012. máj. 1. 15:34
 2/8 anonim ***** válasza:

Nekem az fx-570ES is, ez a számológép szimulátor is kiírta:

[link]

2012. máj. 1. 15:37
 3/8 anonim ***** válasza:

És a windows/kellékek/számológép is:

[link]

2012. máj. 1. 15:51
 4/8 anonim ***** válasza:

Nem minden számológépbe írható be, ekkor a következőképp kell eljárnod:

Azt mondjuk hogy:


ß=10^(-6,9), ezért:


1/ß=10^6,9 logaritmizálva:


lg(1/ß)=lg(10^6)+lg(10^0,9)=6+0,9


Most azt kell megállapítanunk, hogy vajon melyik számnak a logaritmusa (10-es alapú) 0,9.

Ezt a függvénytáblázat "számok logaritmusa" cimű táblázatból veheted ki:


Mégpedig: 7,94. Ezért:


lg(1/ß)=lg(7,94*10^6), így:


1/ß=7,94*10^6 Mindkét oldal reciprokát véve:


ß=(1/7,94)*10^(-6)


Ahol 1/7,94=0,125 már beírható bármely számológépbe, tehát:


ß=0,125*10^(-6)=1,25*10^(-7).


Nem kell elrettenni, ezt régen is így számolták, vagy logarléccel, de ez utóbbihoz úgy sem értesz.

2012. máj. 1. 19:12
 5/8 anonim ***** válasza:
A 10 hatványai nincsenek benne a függvénytáblázatban?
2012. máj. 1. 21:08
 6/8 A kérdező kommentje:
köszi én nem találom a függvénytáblázatba.
2012. máj. 1. 21:37
 7/8 anonim ***** válasza:

Milyen függvénytáblád van?


-Ha új tiusú fehér, akkor 84.old-87.old.


-Ha régebbi sárga, akkor 24.old-27.old.


-Ha a 99-ben kiadott régebbi vékony fehér, akkor 32.old-35.old.


Megjegyzés: Ez utóbbiban még a 10 hatványai is benne vannak, itt az a lényeg, hogy a kitevőt felbontjuk egész és törtrészre.

Jelen esetben 0,9 ugye a törtrész, kinézve a táblázatból: 37.oldal:


7,943.


Tehát 10^0,9=7,943.


Az újabbi táblázatokból kimaradt a 10 hatványai nevű táblázat, mert manapság használatát már a számológép kiszorította.

2012. máj. 1. 22:25
 8/8 A kérdező kommentje:
köszi
2012. máj. 13. 22:52