Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Le tudná írni nekem valaki...

Le tudná írni nekem valaki sürgősen (viszonylag részletesen) Szabó Magda-Az ajtó című regényének a történetét?

Figyelt kérdés
Beadandót kell írnom belőle, és már rég olvastam, az interneten pedig nem találok elég részletes rövidített történetet. Sürgős lenne, előre is köszönöm.

2012. máj. 7. 18:00
 1/7 anonim ***** válasza:
6%
Éljen a kultúra.
2012. máj. 7. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
7%
persze, egyszerű a másikat "ugráltani". gyerünk dologra, lapozd át megint!
2012. máj. 7. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a "hasznos" válaszokat. Éppen ezért utálok már ide kiírni bármit is mert az embert csak lenézik ha segítségre szorul....Ha nincs értelmes használható válaszotok akkor legyetek szívesek kíméljetek meg ettől. Nem azért írtam ki a kérdést, mert én lusta vagyok átlapozni vagy újra elolvasni. HA a tanár nem ma írt volna üzenetet a Neptunba, hogy hoppá meggondoltam magam mégis be kéne adni a dolgozatot méghozzá holnapra, akkor elolvasnám újra. De sajnos nincs rá már elegendő idő. Ez nem lustaságon múlik, ha egy hét múlva kéne örömmel nekikezdenék újra könyvnek de kevese mint 24 óra sajnos nem elegendő....
2012. máj. 7. 18:24
 4/7 anonim ***** válasza:
12%
nem azt írtam, olvasd újra, hanem lapozd át. ha nagyjából tisztában vagy a történettel, csak fel kell eleveníteni. egyébként másnak is csak 24 óra a 24 óra...
2012. máj. 7. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
90%

"1987 Az ajtó


A regény narrátora egy sikeres írónő, aki bejárónőt keresve ismerkedik meg Szeredás Emerenccel. Megismerkedésük első pillanataiban azonban kiderül, referenciára nem a bejárónőnek van szüksége, hanem az írónőnek és férjének. Emerenc alaposan kikérdezi leendő munkaadóját, s végül meggyőződve a tisztes házaspár körülményeiről, vállalja a munkát, s attól kezdve húsz éven keresztül tartja rendben a háztartásukat.

Az ajtó főszereplője, más Szabó Magda-művek nőfiguráihoz hasonlóan erőteljes vonásokkal megrajzolt, majdhogynem mitikus alak. A saját szigorú törvényei szerint él, s ehhez következetesen ragaszkodik élete végéig, s különösebb igyekezet nélkül alkalmazkodik hozzá a környezete is. Nem engedi közel magához az embereket, akiknek a legintimebb titkaihoz is észrevétlenül és szándék nélkül hozzáférhet, ő maga szabja meg a határokat, miként azt is, hogy mikor, milyen munkát végez el a rábízott lakásokban. A megszokott rend szerint zajló életében fordulatot jelent, amikor fokról fokra közelebbi kapcsolatba kerül az elbeszélő írónővel. Mindketten gyanakodva, távolról szemlélik egymást, olykor szenvedélyes összetűzésbe keverednek, de életük legnehezebb és legmagányosabb pillanataiban nyilvánvalóvá válik az egymás iránt érzett különös szeretet és aggodalom. Amikor az elbeszélő férje életveszélyes műtéten esik át, Emerenc az asszony mellé áll, s a maga rideg, ám figyelmes és gondoskodó módján segíti át a nehéz időszakon, egyúttal meg is nyílik a számára. Emerenc elmeséli azt a gyermekkori traumát, amikor testvéreivel szökni akart otthonról a szegénység és a tehetetlen édesanyjuk elől, a két kisgyermeket pillanatokra magára hagyta, s ez alatt agyonsújtotta mindkettőt a villám, majd az édesanyjuk öngyilkos lett. Ez az életre szóló bűntudat érleli a bejárónőt örökös gondoskodóvá, s különös szeretettel fordul az állatok felé.

Az írónő és Emerenc egyre közelibb kapcsolatát egy közösen gondozott kutya fűzi még szorosabbra, olyannyira, hogy a házvezetőnő bizalmába fogadja az írónőt: beszámol az életéről, szerelméről. Drámai sorsának súlyos háttere a II. világháború és az azt kövező évtizedek Magyarországa, helytállása pedig olyan archaikus erkölcsi tartásról tanúskodik, amely teljesen idegen a modern ember tapasztalatától. Legféltettebb titkát, mintegy testamentumként, rábízza az elbeszélőre: a látogatók elől szigorúan elzárt lakásban a másutt aggályosan rendet tartó Emerenc kilenc macskát tart. Halála után nem akarja, hogy szélnek eresszék a szobához szokott állatokat, azt kéri, orvos ölje meg őket kíméletesen. Amikor azonban Emerenc súlyosan megbetegszik, s hetek óta nem nyit ajtót senkinek, az elbeszélő a bejárónőnek tett ígérete és Emerenc akarata ellenére egy lakatossal és egy orvossal behatol a lakásába. A betolakodókat elképzelhetetlen bűz és mocsok fogadja, s míg az írónő tévéfelvételre siet, a súlyos beteg asszonyt kórházba szállítják, a lakást pedig fertőtlenítik. Az elbeszélő aggodalomtól vezérelt döntését Emerenc árulásnak tekinti, s ezzel nem csupán a két nő kapcsolata bomlik fel végzetesen, de a házvezetőnő belepusztul abba, hogy a titokban felépített, intim kis világát épp a bizalmasává tett írónő szolgáltatta ki a pusztításnak. Kettejük viszonyának legdrámaibb pillanata, amikor az elbeszélő átvenni készül a legrangosabb művészeti elismerést, a Kossuth-díjat: majdhogynem a kórházból indul az ünnepségre, s az öregasszonyt úgy hagyja magára, hogy nem tudhatja bizonyosan, Emerencet látja-e még élve. Erre a döntésére az írónő hosszú évekkel később is iszonyodva tekint vissza.

A címadó metafora a regény nyitó fejezetében feltárul az olvasó előtt, az elbeszélő álmában egy kapu előtt áll, amelyet kinyitni csak neki áll hatalmában, hogy a szeretteihez megérkezhessen a segítség, ám a zárat nem tudja kinyitni. Az ajtó története tulajdonképpen ennek a metaforának példázatszerű meséje. Az ajtó metaforája a szeretet kapuját jelenti, a szeretetre való képességet, amelynek a kulcsát Emerenc hiába nyújtotta az írónő felé. Ennek a kudarcnak a megrendítő belátásáról tanúskodik Az ajtó."

[link]


hangoskönyv:

[link]

2012. máj. 8. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2012. máj. 9. 08:15
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Örömmel látom, hogy mióta kikerültem a suliból,(30 éve)tananyag lett Szabó Magda.Jól jártatok vele.Bocsi az offért.
2017. okt. 13. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!