Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a két alábbi függvény...

Mi a két alábbi függvény deriváltja? Nekem valamiért ugyanaz jön ki, de szerintem tévesen.

Figyelt kérdés

A egyik:

ln(1-x/k)


A másik:

ln(x-k)



2012. máj. 10. 22:14
 1/6 anonim ***** válasza:
Ugyan az a deriváltjuk, mivel az 1-x/k ugyan az, mint x-k. A különbség, hogy az elsőnél egy -k-val be el van osztva.
2012. máj. 10. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Én itt nézegetném meg:

[link]

(Lépésenként is ki lehet íratni!)

2012. máj. 10. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Végül is tényleg egyforma.

Csak az első függvény akkor értelmezhető, ha k>x, a másik meg ha x>k. Ezért a deriváltjuk is. Ezt igaz?

2012. máj. 11. 10:56
 4/6 anonim ***** válasza:
A függvényeknél azért kellenek ezek a feltételek mert a ln nem vehet fel negatív értéket. Ha megderiválod akkor kapsz egy viszonylag egyszerű függvényt ami -végtelentől +végtelenig vehet fel értékeket.
2012. máj. 11. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

"Ha megderiválod akkor kapsz egy viszonylag egyszerű függvényt ami -végtelentől +végtelenig vehet fel értékeket."


Na ez most nem világos, kifejtenéd?


Én így gondolom:

Mindkét fv. deriváltja 1/(x-k). Ez mint függvény, önmagában felvehet minden értéket (kivéve 0-t) és értelmezve van mindenhol, (kivéve x=k). De az eredeti függvénynek csak ott értelmezhető a deriváltja, ahol az eredeti fv. is értelmezhező, nem?

Ezért szerintem az első fv. deriváltjának értelmezési tartománya 0<x<k, a másodiké meg x>k (feltéve, hogy k>0, ami a feladatban teljesül). Nem?

2012. máj. 11. 20:43
 6/6 Dörmögő_Dömötör válasza:
Mindkét függvénynek ugyanaz a deriváltfüggvénye. Az első függvény akkor értelmezett, ha x<k és k>0. A második függvény akkor értelmezett, ha x>k, tehát nem ugyanazon függvényekről van szó. Az más kérdés, hogy a függvények monotonitási szakaszait ugyanaz a függvény írja le.
2012. jún. 22. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!