Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia. Hogyan állapítom meg...

Kémia. Hogyan állapítom meg hogy egy atomnak mennyi a vegyértékelektronszáma, és abból mennyi a kötő és mennyi a nemkötő? Főcsoportokból hogy lehet megállapítani?

Figyelt kérdés
2012. máj. 12. 12:28
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az atomok vegyértékelektronjai azok az elektronok, amik a kémiai reakciókban részt vesznek, kötéseket tudnak kialakítani. Számukat a főcsoportok sorszámából tudjuk megállapítani, például: a szén (C) a IV., azaz a negyedik főcsoportban áll, ezért a vegyértékelektronjainak száma 4. Egy másik példa: magnézium, II. főcsoport, így 2 vegyértékelektronja van.

A kötő és nemkötő elektronpárokat maga a reakció határozza meg. Mindegyik atomnak lehet kötő és nemkötő párja. A számuk viszont a vegyértékelektronok miatt korlátozott (például a szénnek max. 4 ilyen kötő elektronja lehet).

Vegyük példának a szén-dioxid (CO2) molekulaszerkezetét - kép: [link]

A szén itt mind a négy vegyértékelektronját "bedobja" a kötések kialakításához, így kötő 4darab kötő elektronja van és 0darab nemkötő, mivel összesen 4 vegyértékelektronja van. Viszont az oxigénnek 6 vegyértékelektronja van és csupán 2 darabot ad bele a kötésben, azért van 4 nemkötő elektronja (az ábrán két vonal jelöli ezeket az O mellett ott a szélén. egy vonal 2darab nemkötőt jelent, azaz 1 nemkötő elektronpárt). Az oxigéneket viszont külön-külön kell nézni ezeknek a megállapításánál!

remélem érthető voltam és megértetted. ha nem világos szólj, és megpróbálok másképp magyarázni.

2012. máj. 12. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
végre kitisztult hogy mi hogy is van, köszönöm :)
2012. máj. 12. 17:19
 3/7 A kérdező kommentje:
még egy olyan kérdésem lehetne, hogy a kötés, és a molekulapolaritást honnan állapítom meg? a kötéspolaritás poláris ha azonos elemek kapcsolódnak hozzá?
2012. máj. 12. 17:22
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A kötés polaritásnál egyszerű dolgod van. Ha azonos elemek alkotják a kötést akkor apoláris, ha két különböző akkor poláris.

A molekulapolaritás kicsit bonyolultabb.

A molekula akkor apoláris, ha azonos elemek kapcsolódnak (pl. a H2-nek a molekulájánál) + minden olyan molekula, ahol nem tartozik nemkötő elektronpár a központi atomhoz, és minden ligandium (azaz központi atomhoz kapcsolódó atom) azonos. Például a metán (CH4) is apoláris, mert a központi atom az a C és a ligandiumok pedig csak hidrogének - kép: [link]

Egyébként a CO2 is apoláris, mert a központi atomhoz, azaz a szénhez nem tartoznak nemkötő elektronok és csak O atomok kapcsolódnak hozzá.

Dipólus molekuláról meg akkor beszélünk, ha a szerkezete nem jellemző az apoláris molekulákra (a központi atomnak van nemkötő elektronpárja vagy a központi atomhoz nem csak egyféle atom kapcsolódik). Jó molekulaszerkezetet ábrázoló képet ehhez most nem találtam, de nézd meg a tankönyvedben /függvénytáblázatban a SO2 vagy a H2O szerkezetét, mert ezek dipólus molekulák.

Bármi kérdésed van írj nyugodtan, szerdán érettségizek szóval legalább felfrissítem még a dolgokat a fejemben :D

2012. máj. 13. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
köszönöm :) a legviccesebb a dologban hogy én is szerdán érettségizem, és egyszerűen ilyeneken megakadok =/
2012. máj. 13. 20:05
 6/7 anonim ***** válasza:
úú akkor neked is egy kalappal. :) mondjuk én sem állok túl jól, a szerves kémiából még hátra van néhány fejezet. de holnap reggelig még rengeteg időm van... :D
2012. máj. 15. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
áá, én is így vagyok vele xD de már feleslegesnek érzem a könyvbújást, okosabb holnapig már úgysem leszek xD amúgy milyen ilyen fontosabb dolgok vannak amik nincsenek benne a fg.táblába és tudni kell? gondolok itt pl. ezüsttükör próbára stb :D
2012. máj. 15. 18:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!