Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ebben a mondatban a ¸¸nagy˝...

Ebben a mondatban a ¸¸nagy˝ szó mennyiség/minőségjelző, vagy valamilyen határozó?

Figyelt kérdés

Nádorispán látja Toldit a nagy fával.


És a ¸¸fával˝ az ugye társhatározó?



2012. máj. 12. 20:40
 1/9 rémuralom ***** válasza:
Minőségjelző. A fával pedig a tárgyhoz tartozó társhatározó.
2012. máj. 12. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Határozó soha nem lehet.
2012. máj. 12. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
De, javítom magam: az olyanokban, mint az "édes hazánkért hősi vérünk ontjuk, hullajtjuk, nagy bátran, míg élünk", ahol tulajdonképpen a _nagyon_ rövidítéseként áll. De normál esetben csak jelző lehet.
2012. máj. 12. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%
A "fával" szerintem eszközhatározó, mert a fa az az eszköz, amivel Miklós mutatja az utat Buda felé.
2012. máj. 14. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
És szerinted ez a mondat arról szól, hogy Toldi mutatja az utat? Mert szerintem arról, hogy a nádorispán látja Toldit. Ne egy másik mondatot próbálj elemzeni, mint ami fel van adva. Ez bizony társhatározó.
2012. máj. 14. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%

"És szerinted ez a mondat arról szól, hogy Toldi mutatja az utat? Mert szerintem arról, hogy a nádorispán látja Toldit. Ne egy másik mondatot próbálj elemzeni, mint ami fel van adva. Ez bizony társhatározó."


Pontosan arról szól:


"Én paraszt? én?” - Amit még e szóhoz gondolt,

Toldi Györgyre szörnyü nagy káromkodás volt.

Azzal a nehéz fát könnyeden forgatja,

Mint csekély botocskát, véginél ragadja;

Hosszan, egyenesen tartja félkezével,

Mutatván az utat, hol Budára tér el,

S mintha vassá volna karja, maga válva,

Még csak meg se rezzen a kinyujtott szálfa.


11.


Nádorispán látja Toldit a nagy fával,

És elámul rajta mind egész hadával.

„Ember ez magáért” Laczfi mond „akárki;

Nos fiúk, birokra, hadd lássuk, ki áll ki?

Vagy ki tartja úgy fel azt a hitvány rúdat,

Amellyel mutatja e suhanc az útat?”

Szégyen és gyalázat: zúg, morog mindenki,

Egy paraszt fiúval még sem áll ki senki!"


Csak gratulálni tudok. Én legalább nem reklámoznám, hogy nem ismerem a verset.

Üdv:

2012. máj. 14. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Neked rendkívül súlyos szövegértési problémáid vannak, és ezen az sem változtat, ha nekem gratulálgatsz gúnyosan. A verset nem kell bemásolnod, fejből tudom az egészet (nem érdekel, hogy elhiszed-e). Utoljára: ez egy nyelvtanfeladat, EZT a mondatot kell elemezni, nem egy másikat, és nem az első ének tartalmát, és nem azt, ami neked eszedbe jut róla, hanem ezt a szöveget, ami oda van írva. Ennél többet nem tudok segíteni rajtad.
2012. máj. 15. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező! Légy szíves, írd meg nekünk, hogy eszközhatározó vagy társhatározó-e ebben a mondatban a fa.

Most már én is nagyon kíváncsi vagyok, hogy a tanár a szövegkörnyezetet vette-e figyelembe, vagy pedig csak ezt a mondatot.

2012. máj. 15. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A Korr-Rektor úr is beszáll a vitába: a fával szó mindenképp társhatározó.


Az indoklás elég egyszerű: a fa nem a nádorispán látásának eszköze. Akkor lenne eszközhatározó, ha úgy szólna a mondat, hogy "Nádorispán látja Toldit a távcsővel".


(Sőt, legyünk alaposak: még ez esetben is lehetne társhatározó, ha mondjuk Toldinál van a távcső - ilyenkor csak szövegkörnyezetből tudjuk eldönteni, mi a jó megoldás.)

2012. máj. 16. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!