Valaki? (geometria) Régen tanultam, és sajnos már nem emlékszem arra, hogy hogyan kell megoldani őket.


[link]

[link]

Köszönöm


2012. máj. 14. 18:10
 1/3 anonim ***** válasza:
Vegyél elő egy függvénytáblázatot, segíteni fog felidézni az emlékeidet.
2012. máj. 14. 19:54
 2/3 anonim ***** válasza:

Minden hasonló feladat kiszámolását is elvégzi a GeoGebra program:

[link]

2012. máj. 14. 20:17
 3/3 anonim ***** válasza:

1. feladat


r = 3 cm - a kúp alapkörének sugara

φ = π/6 [rad] - a kiterítési körcikk nyílásszöge

α - a fél kúpszög

L - a kiterítési körcikk sugara (tkp. a kúp alkotójának hossza)

P = ?


Célszerű összefüggést találni a félkúpszög és a kiterítés szöge közt.

Mivel a kiterítés ívhossza a kúp alapkörének kerülete, ezért írható

L*φ = 2rπ

Az alkotó hossza a kúp tengelymetszetéből

mivel

sinα = r/L

ezért

L = r/sinα


Ezt az előző egyenletbe behelyettesítve

(r/sinα)*φ = 2rπ

r-rel történő egyszerűsítés után marad

(A) φ = 2π*sinα [rad]

=============


A palást területének kiszámításához elég a sugár és a fél kúpszög, ugyanis

P = r²π/sinα

A kiterítés szögének ismeretében a sinα értéke számítható a (A) összefüggésből

sinα = φ/2π = (π/6)/2π

sinα = 1/12

Ezzel a palást területe

P = 9π/(1/12) = 9*12*π

P = 339,292 cm²

============


Természetesen kiszámítható a palást területe mint a kiterítés területe is.

A kiteítés, mint körcikk területe

P = i*L/2

ahol

i - az alapkör kerülete, a kiterítés ívhossza

A kiterítés sugara

L = r/sinα = 3/(1/12) = 3*12

L = 36

így a palást területe

P = 2*3*π*36/2 = 3*36*π = 108π

P = 339,292 cm²

=============



2. feladat


r = 2 cm

φ = π = 180°

V = ? - a kúp térfogata


Az előző feladat (A) összefüggéséből

sinα = φ/2π = π/2π

sinα = 1/2

ami azt jelenti, hogy a fél kúpszög 30°, így a kúp nyílásszöge 60°, tehát egy olyan kúpról van szó, melynek tengelymetszete egy egyenlő oldalú háromszög.

A térfogat

V = r²π*m/3

a magasság

m = r√3

ezzel a térfogat

V = r³π*√3/3


Behelyettesítve

V = 8*π*√3/3

V = 14,510 cm³


Remélem követhető volt a megoldás.


DeeDee

**********

2012. máj. 14. 23:59