Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » FONTOS! MÁTRIX Sík pontjainak...

FONTOS! MÁTRIX Sík pontjainak negatív irányba történő forgatásának mátrixa? Egy irányvektorral megadott origón átmenő egyenesre való tükrözés mátrixa?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy ha a sík pontjait pozitív irányba forgatom, akkor a forgatási mátrix:

F= |cosß -sinß|

|sinß cosß|

Ha negatív irányba kell forgatni, akkor ez hogy módosul? Mindegyik elem a -1szerese lesz, vagy csak az a12 lesz sinß, és az a21 meg -sinß?


A másik kérdésem pedig, hogy van egy olyan feladatom, hogy fel kell írni egy e=(1/2 ; gyök3/2) irányvektorral adott, origón átmenő egyenesre való T tükrözés mátrixát 2 dimenzióban.

Elvileg ez T = 2(e kör e) - E (E=egységmátrix)

csak azt nem értem, hogy miért van az a 2szeres szorzó, miért e kör e, és miért kell kivonni az egységmátrixot? :D lényegében a logikai része nincs meg a feladatnak.


Holnap reggelre égető szükségem lenne ezekre, köszönöm.



2012. máj. 16. 23:48
 1/2 anonim ***** válasza:

Az a forgatás jó ahogy írta. Jelölje F. Felhasználjuk azt a tételt, miszerint minden ortogonális transzformáció előállítható bizonyos számú egyszerű forgatás és egyszerű tükrözés szorzataként. A második esetben az egyszerű tükrözés az y tengelyre való tükrözés lesz és legyen

T := [1, 0; 0, -1] (sor-folytonosan leírva]. A ß=pi/6-nak véve az F=[gyök(3)/2,-1/2;1/2,gyök(3)/2].

A megoldás FTF^(-1) lesz, azaz a mátrixszorzatot megint sor-folytonosan leírva:[1/2,gyök(3)/2;gyök(3)/2,-1/2].

Remélem a mátrixszorzatokat el tudja végezni. Sz. Gy.

2012. máj. 17. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Elnézést, hogy nem konkrétan azzal a módszerrel oldottam meg a feladatot, amit felvázolt. Sajnos (e kör e) értelmezésével gondom volt. Ezért választottam egy másik geometriailag értelmezhetőbb megoldást. Remélem használható lesz. Sz. Gy.
2012. máj. 17. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!