A következő fizika feladatokhoz kellene segítség Energia, Munka témakörben. A megoldás megvan csak a levezetés kellene. Megoldások? (+ egy kis magyarázat is jól jönne :/ )


Ha valakinek lenne könyve: Mozaik Fizika 9


141/6. feladat:

a 30°-os hajlásszögű lejtők magassága fele akkora mint a lejtő hossza. Az ilyen lejtőn milyen hosszú úton áll meg az a test, amelyet 10 m/s kezdősebességgel löktek fel, ha a súrlódástól eltekintünk? /megoldás: s=V02(négyzeten)/g = 10m/

(Maga a képlet is meg van adva csak nem értem hogy ez honnan jött)


/7. feladat:

A 30°-os lejtőn legalább mekkora sebességgel kell felfelé indítani egy 2 kg tömegű testet, hogy az a 4m hosszú lejtő tetejéig feljusson, ha

a, a súrlódástól eltekintünk? /megoldás: 6,32 m/s ez is így kijött ha az előző képletet alkalmazom/

b, a lejtő és a test közötti súrlódás együtthatója 0,3? /megoldás: 7,8 m/s na itt bekavart a súrlódás/


141/5. feladat:

Mekkora húzóerőt kell kibírni annak a kötélnek, amellyel egy testet 10m magasról 10 kJ munkával lehet leengedni a földre, ha a kötél tömegétől eltekintünk?

Mekkora erőt bírjon ki a kötél, ha annak egyméteres darabja 0,5 kg tömegű? /megoldás: F1: 1000 N - ez még kijött - F2: 1050 N - nah ezzel van a gond hogy az 50 honnan és hogyan került hozzá?/


134/7. feladat:

Mennyi munkát kell végezni ahhoz, hogy egy 4kg tömegű testet vízszintes felületen 3 m/s sebességre 2 m úton gyorsítsunk fel, ha a felület és a test közötti súrlódás együtthatója 0,3? / megoldás:42 J - itt is a súrlódás miatt van gond/


144/2. feladat:

Egy kavicsot v0= 10 m/s kezdősebességgel dobtak fel függőleges irányban. Milyen magasan lesz a kavics abban a pillanatban, amikor a mozgási energiája egyenlő a helyzeti energiával? /megoldás: h1=2,5 m - nekem itt mindig 5m jön ki/


/6. feladat:

Milyen szintkülönbséggel tud magasabbra jutni a lejtős úton az a kerékpáros, aki a lejtő aljához 36 k/m sebességgel érkezik és ott abbahagyja a hajtást? / megoldás: h=5 m/


/7. feladat:

Egy 2 m hosszú és 1 m magas lejtő tetejéről 2 kg tömegű test csúszik le. Mekkora sebességgel érkezik a lejtő aljához, ha

a, a súrlódás elhanyagolható? /megoldás: 4,47 m/s /

b, a súrlódási együttható 0,2? /megoldás: 3,62 m/s - megint a súrlódás meg maga a feladat is.../


147/3. feladat:

Egy 75 kg tömegű ember 30 perc alatt ment fel a 300 m magas dombra. Tömegközéppontjának emelése munkájának csak 75%-át jelentette. Mennyi volt a teljesítménye? Mennyi volt a hatásfoka? /megoldás: P=166,67 W; n=0,75 - a hatásfoknál ezek szerint a hasznos munka 75 a befektetett 100 és ha 75-öt elosztok 100-al akkor 0,75?/


/5. feladat:

Egy bekapcsolt villanyvasaló 600 W teljesítményű. Mennyivel változtatja meg környezetének belső energiáját 30 perc alatt? /megoldás: deltaEb= 1,08 MJ - ezek szerint simán csak a P*t képletet alkalmazva össze kell sorozni...?/


/6. feladat:

Egy 60 kg tömegű ember teljesítménye 100 W. Mennyi idő alatt megy fel a 10 m magasan lévő harmadik emeletre ha hatásfoka 0,7? /megoldás: t=85,7 s./


/7. feladat:

Egy 73 kg tömegű munkás kézben visz fel 10 m magasra egy 25 kg tömegű homokot egy 2 kg tömegű vödörben-. Mekkora a hatásfoka az így végzett munkának? Milyen hatásfokkal dolgozna, ha csigán húzná fel ezt a vödör homokot? /megoldás: n1=0,25; n2=0,93 - na itt végképp bekavarodtam egyszer kijött a 0,25 aztán már nem tudtam hogy hogy is jött ki. Úgy gondolkoztam hogy kiszámoltam az össz. 27 kg-os vödör munkáját meg magának a munkásnak. és így összesen ha összeadom a kettőt 10.000 jön ki amit tekintettem a 100%-os hatásfoknak vagyis a befektetett munkának. és utána valamit tekintek hasznosnak elosztom és kijön a 0,25 :D/


Előre is köszönöm!! :)



2012. máj. 25. 15:06
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Egy példát megmutatom, hogy kell, a többit hasonlóan megoldhatod, tehát a 141/6.


Két megoldást választhatsz:


1. Dinamikai módszer:


Felírjuk a négyzetes úttörvényt, ez lesz az (1) számú összefüggés:


(1) s=v0*t-0,5at^2.


Ill. a gyorsulás definíciója lesz a (2) összefüggés:


(2) a=delta(v)/delta(t)=V0/t , hiszen az utólagos sebesség 0.


(2)-ből fejezzük ki az időt:


t=v0/a, majd ezt írjuk be (1)-be:


s=v0^2/a-0,5a*v0^2/a^2=v0^2/2a.


Most már csak a gyorsulást kéne megfejtenünk.

Mivel a lejtő magassága éppen fele a hosszának, ezért a gyorsulás éppen fele a nehézségi gyorsulásnak, azaz g-nek, tehát 2a=g, ebből pedig kapjuk hogy:


s=v0^2/g.


Megjegyzés: Ha tanultál szögfüggvényeket, akkor mondom, hogy lejtőn a=gsin(alfa)=g*sin30°, ahol sin30°=1/2.


2. Energetikai módszer:


A test kezdetben birtokolt Em mozgási energiája átalakul Eh helyzeti energiává:


Em=Eh


0,5mv0^2=m*g*h. Mindkét oldalt m-el osztván:


0,5v0^2=g*h.


Ahol a h magasság épp a lejtőhossz (s)fele - összhangban a feladatkiirásban szereplő kezdeti feltétellel:


0,5v0^2=g*s/2, amiből:


v0^2=g*s és.


s=v0^2/g.


Az eredmények megegyezők, tehát a megoldás biztosan helyes.

2012. máj. 25. 15:34
 2/17 anonim ***** válasza:

Kiegészítés:


Látom, a többi feladatban gyakran szerepel a súrlódás, ebben az esetben a számítás egy kicsit módosul:


1. Dinamikai módszer:


Az a gyorsulás nem = gsin(alfa)-val, hiszen ennél lasabb, viszont egyszerűen meghatározható NewtonII. törvényéből:


F=m*a

-mgsin(alfa)-umgcos(alfa)=ma, Ebből:


a=-g(sin(alfa)+u*cos(alfa))


Ahol cos(alfa)=gyök3/2, közelítően=0.8660.


2. Energetikai módszer:


A v0 kezdősebességgel fellökött test kezdeti mozgási energiája nemcsak helyzeti energiává, hanem surlódási munkává is alakul, tehát:


Em=Eh+Ws, összhangban a munkatétellel.


Ahol Ws=u*m*gcos(alfa).


És u a súrlódási együttható, valószinűleg mű-vel jelöltétek, esetleg k-val.

2012. máj. 25. 15:42
 3/17 A kérdező kommentje:
fúú ez nekem még most így magas :DD van függvénytáblázatom látom meg tudom hogy így vannak benne a dolgok (sin...stb..) csak mi nem használjuk azokat a képleteket, vagyis jobban mondva a tanár azokat nem is magyarázza így mi n em használjuk mert azt se tudjuk hogy előröl vagy hátulról kell olvasni... ://
2012. máj. 25. 16:10
 4/17 anonim ***** válasza:

Már pedig a lejtőnél a surlódóerőt csak így tudod számolni.


Tehát a gyorsulás ott a=-g(sin(a)+ucos(a))=-10*(0,5+0,3*0,8660)=-7,60 m/sec^2 lesz.


A negativ előjel csak arra utal, hogy lassulás van, nem pedig gyorsulás.


És akkor felhasználva a már leveztett


s=v0^2/2a összefüggést:


Ebből:


v0=gyökalatt(2as)=gyökalatt(2*7,60m/sec^2*4m)=7,80 m/sec.


Tehát akkor már érted, remélem.

2012. máj. 25. 16:48
 5/17 bongolo ***** válasza:

Ha nem tanultátok, akkor hagyd a szinuszt meg koszinuszt, 30 fokos háromszögnél nem is kellenek azok igazán. Rajzolj inkább olyan háromszöget, és rajzold bele a testre ható erőket. Ilyen példáknál mindig rajzolj ábrát:

[link]


Ha a lejtő magassága h, akkor a hossza 2·h, és Pitagorasz tétellel kijön, hogy az alapjának a hossza (tehát a vízszintes szakasz) √3·h. Ezek a számok kellenek majd mindjárt.


A súrlódás nagysága az ábrán a T erő, T=µ·N. Az N nyomóerő pont megegyezik F2-vel, csak ellentétes irányú. Ha megnézed az F2 és G erők alkotta háromszöget, az hasonló a lejtő háromszögével (mert a szögeik azonosak), tehát felírható ez az arány:

F2/G = (√3·h)/(2·h) = √3/2


Ez idáig tiszta?


A súrlódás tehát:

T = µ·N = µ·F2 = µ·G·√3/2


A surlódás munkája a W=F·s képlettel számítható (most T-vel van jelölve az F erő). Mivel s=2·h, ezért

W = T·2·h = µ·G·√3·h


A súlyerő (G) persze m·g ebben a képletben, tehát:

W = µ·m·g·√3·h


A test kezdeti energiája a teljes mozgási energia, ami 1/2·m·v². A végső energiája a helyzeti energia, ami m·g·h. Ha van súrlódás, akkor a végső energia kisebb, a különbség az, amit a súrlódás felemésztett, vagyis a fentebbi W. Tehát ezt lehet felírni:


1/2·m·v² - m·g·h = µ·m·g·√3·h

Szerencsére m-mel lehet egyszerűsíteni, nincs is megadva. (A második feladatnál meg van adva, de feleslegesen)


v²/2 - g·h = µ·g·√3·h

Nekünk nem a h magasság a kérdés, hanem az s út, ami 2h. Vagyis h=s/2:


v²/2 = g·s/2·(µ·√3 + 1)

v² = g·s·(µ·√3 + 1)


A sebesség ennek a gyöke. A második feladat adataival:

v² = 10·4·(0,3·√3 + 1) = 60,7846

v = √60,7846 = 7,7964

(persze méter per szekundumban)

2012. máj. 25. 17:42
 6/17 bongolo ***** válasza:

141/5:

Onnan jön az 50N, hogy a kötél súlya 0,5 kg méterenként, és 10 méteres a leghosszabb esetben a kötél. Ennek a 10 méternek a súlyát is el kell bírja a kötél felső része, ahol fogjuk. A 10 méter tömege 5 kiló, ami 50 Newton.

2012. máj. 25. 17:45
 7/17 bongolo ***** válasza:

134/7.

A súrlódás Fs=µ·N, ahol az N nyomóerő nagysága megegyezik a súllyal, ami m·g=40N. Vagyis Fs=12N

Ha állandó sebességgel menne 2 métert, akkor is az Fs erő ellenében Fs·2m munkát kellene végeznünk, ez 24J munka eddig.

A mozgási energiája 1/2·m·v² lesz, ami 1/2·4·3²=18J

A kettő összege 24+18=42J, ennyi munkát kell végeznünk.


(Megjegyzés: Nem írtam mértékegységeket a számolásnál, de oda kell figyelni, hogy minden jó mértékegységben legyen! Most nem kellett átváltani semmit sem.)

2012. máj. 25. 17:53
 8/17 bongolo ***** válasza:

144/2.

Kezdeti mozgási energiája E=1/2·m·v0²

Amikor a mozgási megegyezik a helyzetivel, akkor a helyzeti ennek az E-nek a fele lesz, hisz a másik fele az ottani mozgási lesz. Vagyis:

E/2 = m·g·h


1/4·m·v0² = m·g·h

h = v0²/4/g = 100/40 = 2,5 m


Biztos azt számoltad ki, hogy milyen magasságban lesz 0 a mozgási energiája, de nem az volt a kérdés.

2012. máj. 25. 17:57
 9/17 bongolo ***** válasza:

144/6:


Ez már biztos megy, itt nincs súrlódás. A sebességet át kell váltani m/s-ba:

v = 36 km/h = 10 m/s


A kezdeti mozgási energia megegyezik a végső helyzetivel:


1/2·m·v² = m·g·h


Ebből a h már kijön...

2012. máj. 25. 18:00
 10/17 bongolo ***** válasza:

144/7:

A lejtő megint 30 fokos, mint az első két feladatnál, nézd az ott linkelt ábrát.


a) Ha nincs súrlódás, akkor sima eset:

m·g·h = 1/2·m·v²

v = √(2gh)


b) A súrlódás Fs=µ·m·g·√3/2 ugyanúgy, mint a második feladatnál. Tudod, hasonló háromszögek, abból fel kell írni az arányt, kijön a nyomóerő, és annak a µ szöröse. Írd fel, neked is ugyanez jött ki?


A mostani adatokkal még tisztább is a helyzet, a háromszög oldalai 1m és 2m, Pitagorasszal kijön a harmadikra a √3m.


A súrlódás 2m hosszú úton végez munkát (melegíti a testet), ami ennyi:

W = Fs·s

(s=2 méter, Fs képlete fentebb van)


A végső mozgási energia ennyivel lesz kevesebb, mint a kezdeti helyzeti energia:


1/2·m·v² = m·g·h - W


Most már csak be kell helyettesíteni. (Itt is kiesik egyébként a tömeg, szóval felesleges volt megadni.)

2012. máj. 25. 18:12
1 2