Szöveges feladat,9. osztály, segítesz? (sürgős)


Első feladat:

850-et két részre osztjuk.

Az első rész 8%-a és a második rész 24%-a a 850-nek a 12%-a.

Mennyi a két rész?



Második feladat:

Derékszögű háromszög egyik oldala 10 cm hosszú. Az egyik átfogó 2 cm-el hosszabb, mint a másik. Mekkorák az oldalak?


Harmadik feladat:

A barátom azt állítja, hogy 5 évvel később, 5 évvel több lesz, mint az én 5 évvel ezelőtti koromnak a háromszorosa. Míg 5 évvel később én fele annyi idős leszek, mint ő. Hány éves a barátom?


Kérlek fejtsétek ki a választ! Előre is köszönöm!



2012. máj. 31. 19:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ha a 850-et két részre osztjuk, akkor lesz egy x rész és egy 850-x rész.

Az első rész 8%-a: 0,08x

A második rész 24%-a: 0,24(850-x)= 204-0,24x

E kettő összege: 0,08x + 204-0,24x = 204-0,16x

Ez az összeg a 850-nek a 12%-a, azaz: 850*0,12=102

204-0,16x=102

102=0,16x

1.,

x=637,5

Ha az egyik rész 637,5, a másik rész akkor 850-637,5=212,5.

A feladat szerint: 637,5*0,08+212,5*0,24=850*0,12

51+51=102

102=102 //

Vagyis a két rész 637,5 és 212,5. //

2012. máj. 31. 19:34
 2/11 A kérdező kommentje:
köszönöm! :)
2012. máj. 31. 19:36
 3/11 anonim ***** válasza:

1. ez pl meg van oldva itt:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


2. Derekszogu haromszognek csak egy atfogoja van! Gondolom azt akartad irni, hogy egyik befogo 2 cm-el hosszabb, mint a masik?


3. Ha en most "a" eves vagyok, a baratom "b" eves:


- 5 evvel kesobb en a+5, o pedig b+5 eves lesz, a feladat szerint pedig:

(b+5) = 3*(a-5)+5 ("5 évvel több lesz, mint az én 5 évvel ezelőtti koromnak a háromszorosa")

(a+5) = (b+5)/2 ("fele annyi idős leszek, mint ő")


innen kiszamolhatod a-t es b-t

2012. máj. 31. 19:37
 4/11 A kérdező kommentje:
Igen, bocsi, csak angolról fordítottam..
2012. máj. 31. 19:40
 5/11 anonim ***** válasza:

2. OK, viszont nem tudod, hogy a 10 cm hosszu oldal az atfogo, vagy befogo.


I. Ha a 10 cm-s oldal az atfogo, a befogok hossza pedig x es x+2 cm, akkor pitagoraszbol:


x^2 + (x+2)^2 = 10^2


x^2 + x^2 + 4x + 4 = 100, csoportositod, osztasz 2-vel:


x^2 + 2x - 48 = 0 - ezt megoldod megoldokeplettel, x-nek 6 vagy -8 jon ki, viszont negativ nem lehet, tehat a megoldas a 6 - ekkor a harom oldal 6, 8, 10 cm


II. Ha a 10 cm-s oldal az egyik befogo, akkor a kovetkezo esetek allhatnak fonn:


IIa. Az egyik befogo 10 cm, a masik 12. Ekkor pitagoraszbol az atfogo gyok(244) = 2gyok(61)


IIb. Az egyik befogo 10 cm, a masik 8. Ekkor pitagoraszbol az atfogo gyok(164) = 2gyok(41)


Vagyis a megoldasok:

6 cm, 8 cm, 10 cm

8 cm, 10 cm, 2gyok(41) cm

10 cm, 12 cm, 2gyok(61) cm

2012. máj. 31. 19:51
 6/11 A kérdező kommentje:
Első az kijön, de a többit valaki végig vezesse le, mert nem megy! Köszönöm:)
2012. máj. 31. 19:51
 7/11 A kérdező kommentje:
De nem értem ezt a megoldóképletes dolgot, valaki tényleg, lépésről lépésre írja már le nekem!
2012. máj. 31. 19:58
 8/11 anonim ***** válasza:

Masodfoku egyenlet megoldokeplete:

[link]


Pitagorasz tetele: Ha egy derekszogu haromszog atfogoja "a", befogoi "b" es "c", akkor:

a^2 = b^2 + c^2

2012. máj. 31. 20:02
 9/11 A kérdező kommentje:
Másodfokú egyenletet nem tanultunk még. Valami egyszerűbb módszer?
2012. máj. 31. 20:03
 10/11 anonim ***** válasza:

Egy kis játék a számokkal. :-)

A százalékok számértéke adta az ötletet.


Legyen

a - az egyik rész

b - a másik rész

N = 850 - a felosztandó összeg

valamint ha

8% = p

akkor

24% = 3p

12% = (3/2)p


Két egyenletet lehet feírni

a + b = 850

a*p + b*3p = (a + b)*(3/2)p


p-vel egyszerűsítve marad

a + 3b = (a + b)*(3/2)

Mindkét oldalt 2-vel szorozva, majd összevonva

3b = a

ill

a - 3b = 0


Ezzel van két egyenletünk

a + b = 850

a - 3b = 0

Az elsőből kivonva a másodikat

4b = 850

vagyis

b = 850/4

b = 212,5

========

A másik rész

a = 850 - 212,5

a = 637,5

=======


DeeDee

***********

2012. máj. 31. 21:03
1 2