X^3+27=0 hogy kell másodfokúra visszavezetni?

2012. jún. 5. 22:32
 1/7 A kérdező kommentje:
HA x^4 lenne akkor könnyű dolgom lenne y^2=(x^2)^2, de így...
2012. jún. 5. 22:32
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Ezt sehogy.


x^3=-27


Ránézel, x=-3.


Vagy ha nem ugrik be, akkor

x negatív kell legyen, vagyis

x=-köbgyök(27)

2012. jún. 5. 22:35
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

De ha nagyon akarod, akkor azt lehet csinálni, hogy

27=3^3


x^3+3^3=0


Két köb összege szorzattá bontható, benne van a függvénytáblában.

(x+3)(x^2-3x+9)=0


Megoldások

x+3=0 VAGY x^2-3x+9=0


Így már másodfokúra van visszavezetve.

2012. jún. 5. 22:37
 4/7 A kérdező kommentje:

és ha az egészet veszem a másodikon

és y=x^2 és akkor

x^4+729=0

y^2+729=0 /-729

Y^2=-729

y=-27

és akkor x=-3


na?

2012. jún. 5. 22:48
 5/7 A kérdező kommentje:
ez nem jó?
2012. jún. 5. 22:55
 6/7 anonim ***** válasza:

ezt "és ha az egészet veszem a másodikon

és y=x^2 és akkor

x^4+729=0

y^2+729=0 /-729

Y^2=-729

y=-27

és akkor x=-3 " őszintén nem értem.

egyrészt, ha négyzetre veszed, akkor (a+b)^2=a^2+2ab+b^2

másrészt a helyes megoldás ott a hármas, tehát észreveszed, hogy a^3+b^3 van az egyik oldalon.

2012. jún. 6. 01:53
 7/7 anonim ***** válasza:

X^3+27=0


HA négyzetre emeled, akkor

(a+b)^2=a^2+2ab+b^2 lesz, vagyis:


x^6+54x^3+729=0


Ez se jobb, persze be lehet írni, hogy y=x^3


y^2+54y+729=0


De ebből az jön ki, hogy y=-27

x^3=-27


Ami pont ugyanaz, mint az eredeti, tehát a négyzetre emelés nem jó.


A kiemelés csinál egy szorzatot, ahol van egy elsőfokú és egy másodfokú tag.

De a másodfokúnak nyilván nem lesz megoldása.


Tehát a legértelmesebb az, ha nem erőlködünk azon, hogy átalakítsuk, hanem megoldjuk az 1. válaszban leírt módon.

2012. jún. 6. 10:53