Hat kockával dobunk egyszerre. Mennyi annak a valószínűsége, hogy a dobott számok között van legalább négy egyforma?
2012. jún. 10. 16:25
 1/7 anonim ***** válasza:
77%
Ez aktuális Kömal feladat, ne válaszoljatok!
2012. jún. 10. 16:35
 2/7 A kérdező kommentje:
nekem jó a válasz határidő után is, suliba kell ezen múlik az évvégim matekból. még jövőhétig tudtok segíteni bene?
2012. jún. 10. 16:50
 3/7 anonim ***** válasza:

Unom megoldani, de itt egy kis segitseg: Legyen a feladat: "3 kockaval dobunk, mennyi a valoszinusege, hogy ketto egyforma?"


Legyen P(A=B) annak a valoszinusege, hogy az A kockaval ugyanannyit dobok, mint B-vel.


P(A=B) = 1/6

P(A=C) = 1/6

P(B=C) = 1/6

P(A=B=C) = 1/36


Vagyis a valoszinusege, hogy ketto egyforma:


V = P(A=B) + P(A=C) + P(B=C) - 2 * P(A=B=C) = 1/6 + 1/6 + 1/6 - 1/18 = 4/9


Nyilvan lehet masfelekeppen, es alacsonyabb szintu modszerekkel is.


Innen alkalmazhatod 6 kockara, csak az hosszadalmasabb. :)

2012. jún. 10. 17:18
 4/7 vurugya béla ***** válasza:

Mikor van a KöMaL határidő, mikor válaszolhatok már?

:)

2012. jún. 10. 18:37
 5/7 anonim ***** válasza:

Beküldési határidő: 2012. június 11.

Tehát 12-én válaszolhatsz.

2012. jún. 10. 18:42
 6/7 vurugya béla ***** válasza:

Lényeges kell legyen a sorrend!


Ha van pont 4 azonos, akkor ezek helye lehet (6 alatt a 4)=15 féleképpen, és 6-féleképp lehet megmondani, hogy melyek azonosak. A maradék két helyre 5*5 féleképp lehet választani valami ettől eltérő két számot.

Ez eddig 15*6*25=2250 eset.


Ugyanez 5 azonos esetén ugyanígy: 6*6*5=180 eset


6 azonos: 6 eset


2250+180+6=2436 eset.

2012. jún. 14. 23:08
 7/7 vurugya béla ***** válasza:
Bocs, a valószínűséget nem írtam, 6^6=46656 az összes eset, így a keresett valószínűség: P(A)=2436/46656=0,052211934156378600823045267489712
2012. jún. 14. 23:11