Meg tudnád oldani ezt az egyenletrendszert?


v2=4Rg + z2 + 10y2

Rg=(z+y)2

v=z+10y


Hiába próbálkozom már egy ideje, nem megy. Légyszíves segítsetek, sürgős! :S


2012. jún. 12. 19:10
 1/3 anonim ***** válasza:

4 ismeretlened van (v, y, z, Rg), es 3 egyenleted?


Vagy a "Rg" az valamilyen allando?

2012. jún. 12. 19:15
 2/3 A kérdező kommentje:

Igen, ez a három egyenlet van.

Az R= 0,3 és a g=10, elfelejtettem írni.

2012. jún. 12. 19:30
 3/3 anonim ***** válasza:

En ebbol indulnek ki:


Rg=(z+y)^2


behelyettesitve, R*g = 3:


(z+y)^2 = 3


Gyokot vonok belole es lesz z + y = +/- √3, ahonnan kifejezhetem pl z-t y fuggvemnyeben . Gyokvonasnal fennall a veszelye, hogy megettem egy elojelet, igy ket esetet kell targyalni:


z = √3 - y

z = -√3 - y


Targyaljuk az elso esetet (pozitiv √3). Berakva az elso egyenletbe:

v^2 = 12 + 3 - 2y√3 + y^2 + 10y^2 / csoportositom -

v^2 = 11y^2 - 2y√3 + 15


Berakva a harmadik egyenletbe, es azt egyzetre emelve:

v = √3 - y + 10y

v = 9y + √3

v^2 = 81y^2 + 18y√3 + 3


A ket v^2 - t egyenlove teszed:

11y^2 - 2y√3 + 15 = 81y^2 + 18y√3 + 3 / csoportositsz

70y^2 + 20y√3 - 12 = 0


masodfoku egyenlet, kapsz y1 es y2 ertekeket

a masodik esetbol, mikor z = -√3 - y, kapsz me'g ket erteket, legyenek y3 es y4


Ezeket berakva a masodik egyenletbe, kapsz nyolc megoldast z-re.


A kapott z-ket es y-kat berakozgatva a harmadik egyenletbe megkapod v ertekeit.


Egyszerubb mod sajnos nem jut eszembe. :(

2012. jún. 12. 21:03